| XSuperGamerHD a întrebat:

Ar trebui sa fac overclock la CPU? Stiu ca probabil o sa am mai multe fps-uri in jocuri si chestii, dar chiar merita? Adica si temperatura la cpu o sa fie mai mare daca fac overclock dar nu stiu ce sa fac...

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu merita daca intrebi asta.

| danutzu96 a răspuns:

Lasa frecventa asa ca dupa te trezesti cu condensatori plesniti sau supraincalzire. Nu prea o sa scoti mare lucru mai ales daca nu ai un cpu cu multiplicator de blocat + racire aftermarket + o placa de baza cu support pentru OC.

| AlexMh a răspuns:

Overclockingul presupune cresterea frecventei, a voltajului, si altor parametrii in care nu te bag. Iti explic totul teoretic. In principiu odata cu cresterea voltajului creste si temperatura, automat ai nevoie de o racire mai buna pentru a pastra aceeasi temperatura sau poate un pic peste, si totodata sa pastrezi si stabilitatea. Multe fpsuri nu o sa ai in jocuri, poate chiar nici o imbunatatire, daca ai un procesor bun si o placa video slaba. Daca ai o placa video puternica iar procesorul te trage in jos (adica iti face bottleneck = poti cauta pe google), atunci merita sa faci overclock. Iti recomand totusi daca vrei sa faci asta sa consulti un service specializat si sa iti faca ei. Spor!