| anonymus a întrebat:

Are ceva da instalez un windows de 64bit pe un calculator cu 32bit? dau funda.

Răspuns Câştigător
| costel24ro a răspuns:

Ce nu ai inteles ca windows p 32bit nu iti vede toti 4gb de ram, pe cand p 64bit ii vede p toti, deci ca viteza e relativ exact la fel, poate chiar mai bine pentru ca o sa ai disponibil 4gb ram p x64, iar p x86 o sa ai doar 3 si ceva ca atat poate vedea!(Misterryo x86 sau 32bit e unu si acelasi lucru.p x64 merg foarte bine programele x86, windowsul creaza un folder care se numeste x86 si instaleaza acolo programe p 32bit)succes!

13 răspunsuri:
| eucumine010 a răspuns:

Daca procesorul nu iti suporta arhitectura x64, nu poti instala.

| anonymus explică (pentru eucumine010):

Am processor Intel T4300 dual-core 2.1 ghz, am mai avut inainte instalat windows 7 64 bit si nu am observant vreo diverenta dar acum e vorba de windows 8, si ma intrebam daca m-ar incetini, chiar daca am 4 gb Ram

| eucumine010 a răspuns (pentru anonymus):

Daca ai Windows pe x32 nu iti vede 4gb ram, foloseste doar 3gb si ceva. Doar cel pe x64 foloseste toti cei 4gb ram.

| anonymus explică (pentru eucumine010):

Deci pe scurt, sa instalez windows 64bit?

| eucumine010 a răspuns (pentru anonymus):

Da instaleza Windows pe 64bit, chiar daca renunti la Windows 8 si bagi altul, tot pe 64bit pune-l, dar nu Windows Xp, deoarece nu prea o sa gasesti drivere pentru el.

| anonymus explică (pentru eucumine010):

Pai asta e chestia, sunt pe windows 8 32bit, mi a ramas windows 7 32bit instalat si vreau sa am windows 8 alta versiune dar restul sa fie sters.

| anonymus explică:

Devine enervant, nu stiu ce sa mai fac, tot ce vreau e sa bootez windows 8 si sa instalez 32bit sau 64bit sa am viteza mai mare.

| costel24ro a răspuns (pentru anonymus):

Ce nu ai inteles ca windows p 32bit nu iti vede toti 4gb de ram, pe cand p 64bit ii vede p toti, deci ca viteza e relativ exact la fel, poate chiar mai bine pentru ca o sa ai disponibil 4gb ram p x64, iar p x86 o sa ai doar 3 si ceva ca atat poate vedea!(Misterryo x86 sau 32bit e unu si acelasi lucru.p x64 merg foarte bine programele x86, windowsul creaza un folder care se numeste x86 si instaleaza acolo programe p 32bit)succes!

| anonymus explică:

Mda,va multumesc la toti pentru raspunsuri.

| anonymus explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri.

| Misterryo a răspuns:

Eu zic sa nu instalezi x64 pentru ca majoritatea softurilor functioneaza pe x32 si x86. Foarte putine functioneaza pe x64 deci instalezi degeaba.Bafta!

| neergaby a răspuns:

Sfatul meu e sa nu iti bagi windows 8 pana nu apare oficial fara beta, etc... eu l-am avut si am avut probleme cu aplicatile windows-ul prea avansat iar programele inferioare(unele)

| NeimaginabilA a răspuns:

Depinde vei avea performanta ma slaba la jocuri

| ftwlicious a răspuns:

Depinde de procesor :] Ce procesor ai?