| SonicAndrei a întrebat:

Aş avea nevoie de un fundal mare verde pentru fotografie şi filmări. M-am gândit la acesta: http://www.f64.ro/fundal-carton-2-72-x-11m-chromagreen-3 3.html
Ce părere aveți? Mă interesează să-l folosesc şi pentru aplicarea efectului chroma key.

2 răspunsuri:
| premierevideo a răspuns:

Atunci ia ceva de la phottix.

| SonicAndrei explică (pentru premierevideo):

Am găsit şi fundalul textil de la Phottix la F64, dar e mai scump. Nu am studio şi nici un buget prea mare momentan, iar fundalul va fi folosit inițial mai mult pentru filmări personale. Voi mai avea nevoie şi de un stativ care să susțină fundalul şi nu am de gând să cumpăr unul de 400 lei; probabil voi face rost de un suport improvizat.
Oare dacă îmi cumpăr material textil verde mat (mai gros decât cel pentru perdele) nu ar funcționa efectul de chroma key? E clar că fundalul improvizat nu este la fel de performant ca cel cumpărat, dar până acum am făcut filmările în fața peretelui şi a fost ok dacă am avut lumină bună. Dar vreau să trec la un alt nivel de acum.