| RAY a întrebat:

As avea nevoie de un pic de ajutor,cine ma poate ajuta?

sa va explic am un blog cu niste documentare si vreau sa vad daca se intampina probleme la redarea lor si a doua intrebare e, e mai bine sa ai un web site decat un blog?

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Pai, un site trebuie construit de tine, si iti trebuie un server, ceea ce necesita timp si bani. Un blog este "construit"/"editat" de tine, si se afla deja pe un server, este un fel de blank pattern iar tu numai vii si editezi modul in care arata.

| RAY explică (pentru LPCTSTR):

Ma ajuti cu prima intrebare?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Nu te supara, dar de ce al meu este eronat? Nu vreau sa creez certuri aici, deci te rog frumos, nu te supara

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Mai bine sa ai un web site decat un blog?
nu ai raspuns nimic de fapt

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Scuze atunci. Chiar am uitat despre intrebarea a-2a. Scuze. Sper ca nu ti-am pierdut timpul. Scuza-ma happy

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Nici la prima intrebare nu ai raspuns

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Pai cum nu, incearca sa vezi daca merge la fel pe toate browserele cele mai utilizate, ca Firefox, Chrome, Microsoft Edge daca esti pe Windows 10. Alte solutii pentru care nu trebuie echipament necesar(laptopuri, pc-uri, etc) nu exista.

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Omule lasa broswerul ai o obsesie pentru broswer

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Nu am nimic cu browserele, dar o solutie mai simpla decat asta nu exista, decat sa incerci pe mai multe sisteme de operare sau pe mai multe calculatoare. Alta solutie nu vad care ar fi.

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

Spui tu sa vad de open ala

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Da. acum nu stiu daca costa sau nu. E openload.co cred

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Si nu, din cate am vazut nu costa

| RAY explică (pentru DoctorWh0):

E free man, tu asa ai vazut ca asta pornea cel mai repede si fara intreuperi si are calitate buna si e fara reclame?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru RAY):

Da. cel mai bun. Fara reclame eu nu prea am vazut sa aiba, dar calitatea si pornirea este clar cea mai buna dintre toate, dupa parerea mea

| DoctorWh0 a răspuns:

Poti incerca si cu alte browsere, ca Firefox(daca nu folosesti chrome), Microsoft edge, daca esti pe windows 10 si eventual mai incearca pe alte pc-uri sau laptopuri, daca ai ocazia. Daca nu este nimic obscen pe blogul tau, il pot controla si eu. Cat despre a doua intrebare, explicata ff bine de CookieDog, imi dau si eu cu parerea happy
Blogul are pagini cu continut dinamic, adica care poti sa le modifici, fara a descarca fisierul sursa al acelei pagini si al edita sub forma de cod, direct din browser.
Un site are pagini cu continut static, pentru ca trebuie sa descarci fisierul sursa si trebuie sa stii un limbaj de programare pentru a crea acel cod de care ai tu nevoie. Si, pentru a face siteul functional, ai nevoie de un program care sa iti puna fisierele create de tine pe hardul calculatorului(Serverul) la care ai tu asociat siteul. De cele mai multe ori, acel calculator este hostat de o companie de hosting, cum ar fi Hostinger sau multe altele. Scuze ca am raspuns ziua urmatoare happy