| solomonandrei a întrebat:

As dori sa achizitionez un calculator ce suporta memorii ddr3 cu frecventa de 1066, as vrea sa stiu daca merg instalete memorii cu frecventa mai mare sau mai mica.

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Poti instala cu frecvente mai mari, dar daca frecventa cea mai mica e 1066, indiferent ce fercventa au alte memorii, tot la 1066 MHz vor functiona.
Trebuie sa te uiti la placa de baza sa vezi ce memorii si ce frecvente accepta.

| solomonandrei explică (pentru horia2012):

Deci daca imi instalez una cu frecventa de 1800 de ex, va functiona nu?

| horia2012 a răspuns (pentru solomonandrei):

Da, daca placa de baza accepta memorii la frecventa de 1800.
Cand il vei cumpara vezi ce placa de baza are, totul pleaca de la ea.

| HaLLuc1NogeN a răspuns:

Raspunde la urmatoarele intrebari te rog
1.Ce buget ai
2. La ce il vei folosi?
3. Care este rezolutia maxima a monitorului tau? Sau, ai nevoie de monitor?

| solomonandrei explică (pentru HaLLuc1NogeN):

--bugetul nu depinde, nu-i bai
--Il folosesc la mai multe lucruri, sunt la mate-info si am dif programe pentru la scoala, pentru filme, jocuri, muzica si tot tacamul,
--1280x1024

| HaLLuc1NogeN a răspuns (pentru solomonandrei):

Pai daca bugetul nu depinde iti dau un pc performant dar nu de 5000 de euro, foarte bun in orice, pe rezolutia ta joci orice la ultra
- Procesor foarte puternic i5
- Placa de baza dotata
- 8gb ram
- 500gb HDD (daca nu ajung, poti schimba cu 1TB dupa preferinte)
- Placa video foarte performanta, orice joc va rula la ULTRA cu AA/AF la maxim pe rezolutia aia
- Sursa de calitate
- Carcasa mare, buna la un super pret
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/802998/