| cîrne a întrebat:

As dori sa cumpar un incarcator universal pentru laptop.am gasit un anunt pe ocazii.ro, unde scrie ca incarcatorul are mufe pentru vreo 8 modele de laptopuri, printre care si sony. as vrea sa stiu, fiind profan in materie, daca un incarcator sony este compatibil cu toate modelele de laptopuri sony vaio?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Nu stiu TOATE moselele de Vaio, dar am testat pana acum 4 modele si au aceeasi mufa de incarcare. Si toate se alimentau cu 19 volti. Poti sa iei laptop-ul cu tine la magazin si sa faci o proba de incarcare. Atentie, daca iti cumperi incarcator universal ai grija sa aiba amperaj mai mare la iesire, macar 4-5 amperi pentru tensiunea de 19 volti, altfel dureaza mult incarcarea si se incinge cam tare laptopul daca il incarci pornit. Succes!