| aXy99 a întrebat:

As dori sa imi achizitionez un telefon. Prefer un Samsung Galaxy S4 mini. Am vauzt la 1069 si 1159 lei. De Black Friday probabil vor fi ceva reduceri. Puteti aproxima cam la ce pret s-ar putea ajunge pentru un astfel de telefon si care ar fi cele mai ok magazine online de pe care as putea cumpara? Tin sa precizez ca sunt din Constanta si nu am mai cumparat din mediu online pana acum. As putea sa iau de la Vodafone la abonament un telefon cu o reducere mai mare decat de obicei de Black Friday. Imi puteti recomanda alte telefoane apropiate ca performante/pret de Samsung Galaxy S4?

Răspuns Câştigător
| SonyMan a răspuns:

S4 mini e un produs supraevaluat pentru componentele pe care le are. Are un dual core pe el si e mai scump decat S3 care are un procesor quad-core. Per total, ia S3 daca vrei performanta. Si rezolutia la S3 e mai mare decat la S4 mini. Daca e mai nou, nu inseamna ca e mai bun.

| aXy99 explică (pentru SonyMan):

Si iPhone 5 are dual core. La ce te ajuta asa mult procesorul (in afara de jocuri extravagante)? Nu este o intrebare retorica, nici ironica, e cat se poate de serioasa.

| SonyMan a răspuns (pentru aXy99):

Procesorul încorporează funcțiile unității centrale de prelucrare a informației.Procesorul asigură procesarea instrucțiunilor și datelor, atât a celora din sistemul de operare al sistemului, cât și a celora din aplicația utilizatorului, și anume le interpretează, prelucrează și controlează, execută sau supervizează transferurile de informații și controlează activitatea generală a celorlalte componente care alcătuiesc un sistem de calcul.Procesoarele de la Apple au arhitecturi mai bune facute special pentru dispozitivele lor.E ca la PC...un Intel i3, care e dual core, poate fi mai bun decat un quad de la AMD.Procesorul nu e doar pentru jocuri. Daca vrei sa stai 10 minute sa ti se deschida aplicatia de la fb, n-ai decat sa cumperi un dual.Ideea e alta, aplicatiile sunt din ce in ce mai complicate si cer din ce in ce mai multe resurse, obligandu-ne sa cumparam dispozitive cat mai scumpe.Nu zic ca e rau un S4, Pur si simplu, parerea mea e ca S3 este mai bun, totusi, a fost cel mai vandut telefon de la Samsung, fata de s4 mini...

| aXy99 explică (pentru SonyMan):

Ai dreptate. Am cumparat S3 NEO. De la 879 de lei a fost reducere pan ala 769, cu toate ca as fi vrut S4 (de la 1500 la 1200 reducere), dar am stat prea mutl pe ganduri, le-am analizat prea mult (fiind si lag pe site) am pierdut prea mult timp si s-a cumparat. Sper sa ma bucur ce acest S3, ca e bun si el. Iti multumesc pentru parere, o singura intrebare am. Vad ca S3 are 3g nu si 4g. E diferenta mare?

| SonyMan a răspuns (pentru aXy99):

Diferența constă în viteza de navigare pe Internet, fie upload sau download. Diferenta asta este valabila doar cand folosesti internetul de pe abonament, cartela, nu de pe wi-fi.4G are o viteza mai mare, asta asa e, dar cam fara rost, mai ales ca in Romania nu prea e dezvoltata ca in alte tari 4G-ul.Adica eu nu as tine neaparat sa am un telefon cu 4G, atata timp cat eu am 100mb pe luna, adica trebuie sa fiu tampit sa ii folosesc pentru a downloada sau a uploada niste chestii cand am o retea de wi-fi disponibila.Mb, in cazul meu, sunt folositi pentru situatiile in care nu gasesc o retea wi-fi si am neaparata nevoie de net.Deci,mi se pare cam fara folos 4G-ul.Tu sa fii sanatos Si sa te bucuri de el.A fost cel mai vandut telefon de la ei, asta da dovada de ceva. Succes in continuare!

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

S4 mini e o exceptie. S4 mini e mai performant decat s3. La galaxy s3 a fost altfel, deoarece s3 mini era mai prost decat s2.
Oricum, eu nu m-as complica sa iau la abonament. Sa verifici aici http://bit.ly/1EX6mSh deoarece sigur o sa fie la reducere acolo.

| aXy99 explică (pentru sltlp):

Chiar pe acesta il urmaream laughing...ar fi faina o reducere de 3-400 de lei. Banii ii dau cand ajunge produsul acasa la cumpararea online?

| sltlp a răspuns (pentru aXy99):

Cam mult vrei reducere laughing. La mai mult de 200 sa nu speri(parerea mea).
Da, banii ii dai cand ajunge casa produsul(numai sa alegi plata raburs, dar ai sa vezi cand dai comanda).

| SonyMan a răspuns:

S4 mini nu e cu nimic mai bun decat un S3.In schimb, la S3 ai ecranul mai mare, procesorul mai bun, este si mai subtirel si e cam la acelasi pret.

| aXy99 explică (pentru SonyMan):

As vrea mini deoarece as vrea sa fie mai compact telefonul. Cum sa aiba S3 procesorul mai bun ca S4 mini si sa nu fie diferenta mare intre ele? Esti sigur? Nu prea le am in acest domeniu de aceea de intreb.