| Cristi9025 a întrebat:

As putea crea un calculator fara hard disk doar cu ssd (500 gb). Adica ar merge fara hard decat cu ssd sau e obligatoriu sa aiba si hard-ul?

Răspuns Câştigător
| johnbucuresti a răspuns:

Da sigur
dar trebuie neaparat ca acel ssd sa fie fabricat dupa anul 2015 ca sa fii sigur ca booteaza
si in afara de asta trebuie ca placa ta de baza sa fie fabricata dupa anul 2013 ca sa fii sigur ca stie biosul ce este ala ssd
pentru ca alt fel exista posibilitatea sa te trezesti ca ssd-ul nu este vazut deloc in bios
sau nu stie sa booteze de pe ssd
sau ii trebuie niste drivere
cere chiar placa de baza sa ii dai drivere pentru ssd
care drivere nu o sa ai cum sa le dai de fiecare data cand booteaza
asa ca in cazul acela ar trebui sa ai o disketa de boot sau sa ai un alt hdd sau sa ai un stick de pe care sa bootezi sau sa ai un cd bootabil care sa faca pana la urma ca PC-ul tau sa vada ssd-ul.
Recomandarea mea este sa nu iti cumperi un ssd de la o firma no-name
incearca INTEL merge sigur foarte bine

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ssd este un hard, 500 de gb costa foarte mult, eu recomand 120 de gb ssd, ssd nu e pentru date ala i pentru windows ca sa zboare la propiu cristy

| K0sti a răspuns:

Pai SSD-ul ce e? Dormiti pe voi...

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Da este obligatoriu hardul, nu poti sa instalezi windowsul alt undeva

| suntserios a răspuns (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Si SSD nu e tot un hard?

| johnbucuresti a răspuns (pentru suntserios):

SSD-ul ese o prostie experimentativa care tine loc de hdd dar in multe cazuri el poate sa piarda intreaga informatie intr-o singura secunda datorita unei electizari
SSD-ul sunt niste bucati de memorii RAM ca si ram-ul de la calculator
din acelasi material pe aceeasi tehnologie
care tin minte in acele memorii la fel cum se tine minte in memoria ram
dar acest ssd are un grup de tranzistori cu efect de camp in interior care tin foarte putin curent electric in interiorul integratelor respective
care permit sa tina minte cu ajutorul acelui curent electric
informatiile puse in acele memorii VOLATILE
informatiile sunt tinute minte de un fel de foarte foarte mici acumulatori din memoriile respective

SSD-URILE SUNT EXPERIMENTE PE BANII OAMENILOR
Momentan unele sunt bune dar multe dintre ele nu booteaza
multe dintre ssd-uri necesita sa aveti un alt hdd ca si hdd principal doar pentru a boota
apoi puneti pe el toate fisierele temporale de la windows sau alte sisteme de operare
ACUM SUNT ZILELE IN CARE se incearca sa mearga mereu la toti oamenii
ssd-urile
dar nu va bazati inca pe ele
nu sunt sigure pierd datele
ssd-urile sunt bune ca si viteza
chiar daca acum incep sa si mearga ca un hdd

pana acum multe dintre ssd-uri erau foarte greu vazute in bios
ACUM ESTE PIONERATUL SSD-URILOR

Prin faptul ca voi o sa va plangeti pe la service-uri
cei de la fabrici o sa stranga de la voi informatii foarte foarte valoroase
pentru ca ei nu aveau cum sa faca experimente pe milioane de tipuri de placi de baza

dar in baza fitback-ului oferit de dvs ei o sa afle ce au de imbunatatit la urmatoarele ssd-uri
sunt sigur ca peste 10 ani ssd-urile or sa fie din ce in ce mai bune
si nu o sa mai existe posibilitatea care exista acum
sa iti cumperi un ssd iar el sa fie vazut diabia in windows si doar dupa ce i-ai pus drivere
iar unele ssd-uri au drivere doar pentru windows 7
dar daca tu ai win98 sau xp poti sa tii-le bagi pe unele in partea din spate ca tot nu o sa mearga
asa ca ssd-urile sunt nisste chestii pe care eu nu le recomand
eu repar hdd-uri in scopul recuperarilor de date
eu repar si ssd-uri
de pe ssd-uri in general nu mai ai ce sa recuperezi in cazul in care se strica
in cazul in care se strica ssd-urile si tehnologia de recuperare a datelor este mult mai complexa si preturile in loc sa fie 100 euro sunt de 1000 euro pentru o recuperare de date de pe ssd-uri
asa ca va recomand sa mai asteptati vreo 10 ani pana cand sa va luati ssd

asa ca acum au aparut niste hdd-uri cu SATA 3 asa ca aceste hdd-uri cu SATA 3 va garantez eu care repar detoate
ca sunt la fel de bune ca si ssd-urile
merg aproape la fel ca si viteza
pentru ca nu depinde doar de ssd viteza
ci depinde foarte mult si de FSB... de integratele care se afla intre mufa de sata si procesor
asa ca degeaba ai ssd cand ai o placa de baza pe care nu ai dat 1000 euro
ca o sa iti mearga aproape la fel ca si cand ai fi pus un hdd cu sata 3

iar la hdd-uri datele raman acolo indiferent ce se intampla tot se pot recupera
chiar si din incendiu sau inundatie datele tot se pot recupera de pe hdd

dar din punctul meu de vedere daca te-ai atins electrizat de placa de piese a unui ssd gata toate datele
daca ti-a venit un impuls electromagnetic din priza in ssd gata ai pierdut toate datele
pe cand hdd-ul scartie si o ia de la capat in general ne intamplanduse nimic grav.

| suntserios a răspuns (pentru johnbucuresti):

Stii prietene, nu detinem infromatii pretioase precum NASA in calcul de acasa. Nu iti place, nu iti lua SSD, nu e nevoie de povesti pe 5 coli de A4.

eu raman multumit de ssd, ca botaza sistemul de operare in 10 secunde... si ce am important pe alte dispozitive.

folosesc cateva servere cu ssd care merg non stop de ma bine de 2 ani, boteza, informatiile sunt acolo samd... nu mai dramatiza