| bogdan324 a întrebat:

As putea tine un I7 8700k fara delid cu un noctua d15 in 5Ghz fara sa ma trezesc ca ating suta de grade? Daca nu atunci ma multumesc si cu frecventele stock dar sunt doar curios.M-am gandit si la racirea pe lichid dar am tot auzit lume care se plange ca dupa in timp se scurge lichidul din pompa si nu as vrea asta, asa ca prefer racirea pe aer.

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Cel mai probabil da. acu depinde si de loteria siliconului.

| Chenderesi_Szilard_1996 a răspuns:

Racire cu azot

| bogdan324 explică (pentru peperonies):

Mi se pare o prostie ca exista ''loteria'' asta, mai bine ar exista si variante putin mai scumpe ale aceluiasi procesor care au fost testate si care duc frecvente mari stabile, asa macar stiu ca platesc pentru ceva sigur.Totusi il iau asa si asta e, dupa vad care e treaba si pana in cat duce, oricum ma multumesc si cu specificatiile stock.

| peperonies a răspuns (pentru bogdan324):

Trebuie sa te gandesti si ca daca faci OC scazi durata de viata a procesorului. Nu mi se pare ca merita sa faci OC la acel procesor cand cel mai probabil nu o sa fie procesorul bottleneckul in nici un joc.