| Da3m0n a întrebat:

As vrea sa cumpar o placa video"Gigabyte nVidia GeForce GT 430, 2048MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E" dar eu la placa video am DDR2 pot pune si DDR3? Dau Funda! 2

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Memoria placi video n-are treba cu memoria pc-ului! Poti sa pui si o placa cu memorie ddr5, acum depinde si de soculu tau. Daca ai pc express 1.0 si placa video noua e pc express 2.0, e va functiona ca pe un soclu pc express 1.0! P.S numai la memoria pc-ului apar incompatibilitati, nu poti pune ddr3 pe o placa de baza ddr2. Daca imi spui ce placa de baza ai, iti dau un raspus mai eficient! P.S e posibil sa ai nevoie de o sursa noua daca faci un upgrade la palca video, ea are un cosum foarte mare.Dar daca sursa actuala scoate minim 400-450w(reali)va fi ok!

7 răspunsuri:
| MCG a răspuns:

Daca placa cere DDR3 atunci DDr3 iti trebuie si mi se pare si destul de logic... daca ii vei pune DDR2 v-a lucra la capacitate mica si in plus risti sa arzi tot datorita faptului ca mai mult ca sigur sunt la frecvente si caracteristici diferite.nu iti recomand sa pui DDR2 pe placa DDR3....acu` ce faci e treaba tawinking

| bms0Mario a răspuns (pentru MCG):

Nu exista conflict intre frecventele RAM-ului si a placii video...
Eventual risca sa nu-i duca sursa de alimentarewinking

| BlackOldSun a răspuns:

Nue nici o problema poti folosi placa video DDR3 daca e pe PCI-E placa de baza la slotul video!

| AstonMartin a răspuns:

Eu am inteles, ai placa video acum si e ddr2 si vrei sa o schimbi cu una care are ddr3, sau ai placa de baza la care ai memorii ram ddr2, NU CONTEAZA TIPUL DE DDR LA COMPATIBILITATEA DINTRE O PLACA VIDEO SI PLACA DE BAZA.

| ICEbalI a răspuns:

Nu.

| bms0Mario a răspuns:

Nu conteaza ce RAMi ai (presupun ca ramii iti sunt ddr2) poti avea linistit memorii ram ddr2 si placa video cu memorii ddr3. trebuie sa-ti bati capul doar daca ai slot pci express pe calculator (mai mult ca sigur ai) si sa te gandesti daca si in rest ai resurse, fiindca daca procesorul ti-e mic si ai putin ram, degeaba investesti doar in placa video.
O zi frumoasa!

| clausss16 a răspuns:

Nu iti recomand sa pui DDR3 pe DDR2. Risti mult.