| LaGGeR1990 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un laptop. Alienware sau Asus ROG. Care companie fac laptop-uri mai de calitate, Dell sau Asus.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu, nu ai vrea sa iti cumperi nimic. Ambele sint efectiv bani aruncati pe geam. Bine, acum, daca ai tai/tu sinteti baieti destept sau parla-ceva abonati la banul public si nu ati muncit vreodata cu adevarat ca sa vedeti ce e cu valoarea banului, go ahead - ia cel mai scump laptop de gaming posibil. Si nu, tot nu dintre cele doua de mai sus. Personal ti-as recomanda un Schenker, insa intre ROG si Alienware, as fi foarte atent la ce am de ales. Compara MODELE, nu branduri.
Doua intrebari:
1. Care e bugetul maxim pentru achizitie?
2. De ce laptop si nu desktop?

| Evolution a răspuns:

Amandoua sunt laptopuri bune acuma depinde ce modele vrei sa compari, Alienware costa foarte mult, mai mult decat un ROG.
Daca vrei gaming eu zic sa nu alegi laptop, deoarece laptopul niciodata nu o sa fie facut pentru gaming, se va incalzi mult, mai bine iti ei o unitate... dar daca esti tot timpul pe drumuri poti sa iei un laptop, dar daca il vei folosi doar in casa nu prea vad rostul.

| OnuOnulică a răspuns:

Părerea mea e că Dell este o firmă mai bună!

| Norbert97 a răspuns:

Depinde pentru ce vrei...
Eu am avut Dell si am fost multumit de el dar daca vre sa-l cumperi pentru jocuri grn gta 4 sau altceva ia-ti Asus fiindca este facut pentru asa ceva ca sa reziste, eu cand m-am jucat pe Dell a inceput sa faca urat ventilatorul se incalzea groaznic cam la orice laptop e asa deci pe scurt
Dell: Facebook, Internet, Youtube
Asus: Jocuri
Aici depinde si de configuratii dar ia-ti minim i5 processor.

| AnonyDoge a răspuns (pentru Norbert97):

El vorbeste despre Alienware, nu despre laptop-urile normale Dell

| MeDun a răspuns:

Salut, nu exista laptopuri bune sau laptopuri proaste, toate laptopurile de pe piata au aceeasi sursa a componentelor hardware (procesor, Hdd, ram etc.)
Exemplu: Un laptop Asus cu Procesor i5 234k, DDR3 8Gb. Kingston etc.care are aceeasi configuratie cu un laptop Acer sau Lenovo, HP sau orice vrei tu...au aceleasi performante si sunt la fel de bune; ce platesti tu in plus e MARCA...

SINGURA sar SINGURA diferenta dintre ele este designul carcasei, si modul in care se face racirea componenteleor; e necersar la un Laptop pentru gaming, dar nu primordial, iti poti cumpara coolere exerne etc.

Alianware e "fita" are design frumos, in rest nimic, gasesti aceeasi performanta la un laptop Asus cu 40% din valoarea $ unui Alienware.