| rlr09 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un telefon si nu stiu ce sa aleg dintre un Samsung Galaxy S2 si un Iphone 4S...Voi ce ziceti? Care e mai bun si de ce?

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Mai...depinde ce vrei! Eu de exemplu, cand mi-am luat telefonul am achizitionat Samsung Galaxy Nexus, deoarece sunt vroiam ceva cu ecran cat mai mare, dar nu Galaxy Note, si care sa se descurce bine la jocuri si aplicatii.Acum sa vorbim de tine, daca ai nevoie de un telefon "de birou" adica ceva de afaceri, daca se poate numi asa, recomand iPhone 4s-ul.Bineinteles ca si pentru iphone exista jocuri..si inca ce jocuri...Dar nu stiu, poate ecranul mai mic, finisajele, materialele folosite si poate ceea ce intelegi cand spui iPhone, te duce cu gandul la eleganta, stil, dar si "potenta". Iphone-ul mai ales 4s se face remarcat prin ecranul sau Retina Display, ecran de o calitate extraordinara, nu are rost sa mai dezvoltam, ecranul e super.Se mai face remarcat prin aplicatia Siri, care este un asistent personal, dar din pacate inca nu este disponibil in limba romana! Camera de 8 mpx este una foarte buna, cu foarte multe optiuni, dar cam atat.Bine mai este si procesorul dar nu vreau sa mai intru in detalii.Acum Galaxy S2, e oricum l-ai lua, un telefon grozav, un ecran mare, 4.3 inch, Gorilla Glass Display, care asigura rezistenta decenta la zgarieturi si amprente, procesorul iarasi, unul grozav, foarte rapid, camera de 8 mpx, iarasi, cu foarte multe optiuni gen face and smile detection si altele, nu mai intru in detalii deoarece le gasesti pe orice site de profil.Interfata este extrem de prietenoasa, mai ales avant cateva display-uri principale care pot fi costumizate, meniul, tot asa foarte usor de accesat.
Amandoua telefoane sunt cam la fel, poate internetul este putin mai rapid la 4s dar e o diferenta de cateva milisecunde, maxim o jumatate de secunda.In rest, S2 castiga la capitolul ecran, ma refer la marimea lui, camera la fel, ambele dispun de o camera secundara, eu as recomanda S2 si datorita interfetei lui parca mai moderna, mai complexa, fata de cea de la Iphone care este tot cea traditionala, cu mai multe display-uri, unde gasesti tot ce vrei. Iphone castiga vizibil la capitolul memorie, daca optezi pentru versiuni de 32 sau chiar 64 de gb. Ultima versiune, cea de 64 de gb, fiind chiar exagerata dupa parerea mea, dar poate unii vor avea nevoie de toti ce 64 de gb.Samsung-ul are si el slot pentru card, dar orice i-ai face tot nu ajungi la 64 de gb. Am vazut ca a zis cineva ca Iphone-ul e mai sensibil din punct de vedere al cazaturilor, asa este, un factor important, zic eu si care ar trebui luat in considerare, dar iti dai seama ca nici S2-lui nu ii merge bine daca il scapi, dar totusi este mai rezistent, si la iphone, acest aspect se poate imbunatatii daca folosesti un bumper de cauciuc sau silicon, la fel si la Samsung.
Eu sincer iti recomand Samsung Galaxy S2, nu spun ca este mai bun decat Iphone 4S, dar oricum Android-ul ofera mai multe aplicatii decat cele care sunt disponibile pentru Iphone.Nu pot sa iti zic, oricum, care dintre ele este mai bun, deoarece ar trebui sa precizezi pentru ce vrei acel telefon, aplicatii, jocuri, muzica, filme, vorbit, facebook, messenger, etc.Doar atunci as putea sa iti spun care este mai bun. Oricum mai uitate in jur, mai exista si alte alternative, nici HTC-urile nu sunt de lepadat asa cum nici Motorola nu e de dat la o parte.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Metamorphose a răspuns:

Am auzit multe chestii despre iphone. Deci, evident, Samsung!

Răspuns utilizator avertizat
| Metamorphose a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Păăi. Dacă tot ești atât de interesat/ă să știi că nu, nu am și deocamdată nici nu mă gândesc să îmi iau. Dar mno, un prieten are și a zis că nu e foarte mulțumit de el. Așa că ar trebui măcar să știi înainte să comentezi. (orice ai răspunde în continuare nu am să mă stresez să mai scriu, scuze.) Te.am pupat!

| andrada_3947 a răspuns:

Nu stiu eu am Samsung galaxi ace 1 si este foarte bun si nu stiu 2 sigur ii mai bun! as zice cam sga 2 big grin

| Alexafrumusik a răspuns:

Iphone cam scump si este f fragil asa ca iti recomand Samsung-ul pentru ca o prietena de-am mea a avut Iphone si l-a scapat o data pe jos si i s-a spart display-ul.Deci Samsung-ul Galaxy S2