| danydd a întrebat:

As vrea sa ma apuc sa invat un limbaj de programare nou, ce imi recomandati intre c++, java si c#? Care din ele este mai folosit si care din ele o sa ma ajute mai mult?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine incepi cu C/C++. C# si Java sunt limbaje de programare orientate obiect, o paradigma de programare care nu este recomandata pana nu ai ceva fundamente in programare procedurala.

| al3xander a răspuns:

Eu am inceput cu visual basic, dupa c# (amandoua in platforma.NET)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C++ mai intai, incepand cu paradigma de programare procedurala, inveti ce e ala un algoritm mai intai, cum ruleaza un program, cum se compileaza. Inveti tipuri de date/variabile, structuri.

C# si Java mai tarziu, unde utilizezi paradigma OOP. Care din astea doua? Oricare. Eu as recomanda C#. Acum nu prea cred ca are rost sa-ti dau motive cand tu nu stii oricum destule.

| user5493 a răspuns:

C++ si java.

| LuMix a răspuns:

Java pentru ca iti foloseste

| alexhandsport a răspuns:

C++ este o extensie a programului c#, daca inveti unu il sti automat si pe celalalt in proportie de 90 %, deci invata c++.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexhandsport):

Aberant raspuns...

| suntserios a răspuns (pentru alexhandsport):

Daca nu stii ce spui mai bine taci din gura...