| Marian9Marius a întrebat:

As vrea sa-mi achizitionez un laptop care are ca sistem de operare Free DOS. Intrebarea mea este : daca imi iau acest laptop va trebui sa ii schimb imedia sitemul de operare ca sa fac ceva cu el? Exemplu : Sa intru pe diferite site-uri, sa ma joc.

11 răspunsuri:
| Perju_Ionut_1986_7AsC a răspuns:

Nu neaparat atat timp cat functioneaza

| Teodora11 a răspuns:

Free DOS nu este un sistem de operare. Asta înseamnă că nu are nimic pe el. Tu trebuie să-i pui un sistem de operare, cel mai preferat de fiind WINDOWS.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca reusesti sa faci ceva cu FreeDOS sa-mi spui

| Perju_Ionut_1986_7AsC a răspuns (pentru Perju_Ionut_1986_7AsC):

Eu il am de an de zile si merge foarte bine ca de ex eu de pe el sunt

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba poti. Poti sa creezi un director, sa intri in el, sa faci un fisier text. Cred ca are si compilator de Basic inclus. :)
https://www.youtube.com/watch?v=FSAnup40SMg
In concluzie, pentru copiii astia cu touch and go in cap, e ceva imposibil. Pentru cei ca mine care stiu ce e ala autoexec.bat, e o placere sa calatorim inapoi in timp vreo 25 de ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiam chestia asta
Eu ma refeream la el, ca n-o sa reuseasca
Nu pare un expert

Bula
| Bula a răspuns:

DOS este un sistem de operare, folosit de cunoscatori destepti.
Pentru restul s-a inventat Windows.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Perju_Ionut_1986_7AsC):

Tu cred ca nu stii ce e ala free dos

| LinxCont a răspuns:

Cu DOS nu poti face prea multe lucruri (mai mult operatii de citire scriere pe disk). Laptopul e facut pentru windows. Daca mergi pe site-ul producatorului vei vedea drivere care sa puna in valoare componentele laptopului numai pentru windows, prin urmare, dupa achizitionarea unui laptop cu Free DOS se va instala pe el o varianta windows sau linux pentru a putea folosit in mod obisnuit.

In concluzie, un laptop ca sa poata fi folosit in mod normal, trebuie sa aiba windows sau linux instalat pe el. Daca are free DOS, nu e suficient. E ca si cand nu ar avea nimic instalat pe el. Cel mai utilizat e windows-ul. Daca nu are windows instalat, atunci va trebui instalat pentru ca laptopul sa poata fi folosit. Daca laptopul are windows-ul instalat, e putin mai scump, deci fara windows instalat se vinde mai ieftin si cumparatorul isi instaleaza ce doreste.

| NAT0 a răspuns:

Bai, iti iei ce laptop vrei tu ca daca ai venit aici sa intrebi asta e clar ca nu cred ca stii sa instalezi un windows si tot il duci la vecinul ala care se pricepe.laughing