| Steauafcsb a întrebat:

As vrea sa mi cumpar o camera de supraveghere si m-am oprit la aceasta Camera multistandard Analog / AHD / CVI / TVI exterior 3.6mm 20M 720P Eyecam EC-AHDCVI4085. Mai trebuie sa mi iau o sursa de alimentare de 12v. Distanta de afara pana la PC-ul sau TV-ul din casa e de 6 m. De ce cabluri si mufe as avea nevoie pentru o buna functionare.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru conectarea cablului de semnal ai nevoie de o mufa BNC tata, cablu (cu impedanta de 50 ohmi - eventual de 75 ohmi, conform specificatiilor tehnice) de lungime suficienta intre camera si aparatul de control, mufa de coneczare la aparatul de control, placa de captura video pentru PC, program de achizitie video (de obicei vine cu placa de achizitii).

| Steauafcsb explică (pentru Bula):

Pentru conectarea la un tv am nevoie ce mufa bnc tata, cablu 75ohmi, mufa de conectare la aparatul de control si atat?
placa de captura video este doar pentru PC?

| Bula a răspuns (pentru Steauafcsb):

Da, doar pentru PC.
Cablul la majoritatea camerelor este de 50 ohmi, rar se foloseste de 75 ohmi (care e pentru TV).