| RaZvYtHeMaFiA a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o imprimanta sau un multifunctional de Black Friday si as vrea sa-mi recomanda-ti una ca nu ma prea pricep la imprimante.Si as vrea sa ma informati si cu cartusul pentru imprimante costa mult ca am vazut pe internet ca a aparut ciss cartuse ma ieftine.Imprimanta o voi folosi pentru referate poze de pe internet, poate as vrea si xerox si cam atat.Ce sa aleg o imprimanta sau un multifunctional?

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Un multifunctional este foarte bun, eu am luat unul mai mult de fandoseala, iar pana la urma s-a dovedit a fi foarte util, am facut la scanuri si copii cu gramada si am economisit o gramada de timp. dintr-o simpla observatie, nu ca m-as pricepe, ti-as recomanda Canon sau HP, din motiv de cartus. eu am Lexmark, gasesc foarte greu cartus in comert, chiar si in magazinele mari de specialitate, in schimb cartuse de HP si de Canon sunt peste tot, toate modelele, plus tusuri si sisteme de reincarcare acasa a acestor cartuse pentru HP, si negru si color. oricum, cele multifunctionale nu sunt mult mai scumpe decat cele simple, daca nu-ti trebuie nu folosesti, dar daca-ti trebuie sa vezi ce bine o sa-ti prinda

| RaZvYtHeMaFiA explică (pentru supermamici):

Si cam cat e un multifunctional bun? Si cu ciss ala e bun?

3 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Vad ca la eMAG pornesc preturi de la 179 lei http://www.emag.ro/multifunctionale/sort-priceasc, deci ai de unde alege. gandeste-te la ce o folosesti si cat o folosesti. nu stiu daca are sens sa-ti iei cu cine stie ce optiuni specializate daca tu printezi 1-2 referate pe saptamana pentru scoala, sau chiar si mai putin, ca stii ca astea-s scule care "imbatranesc" foarte repede, la anul o sa fie deja veche. oricum nu sunt reduse foarte mult obiectele de ultima generatie, ei vor sa scape de chestiile mai vechi, de-aia fac reducerile astea. deci daca faci lucrari specializate, eventual pentru clienti, iti iei una mai smechera, daca e doar pentru tine, de folosit acasa cand si cand parerea mea e ca n-are sens sa bagi foarte multi bani in ea degeaba.

| supermamici a răspuns:

Un multifunctional. Nu cumpara Lexmark, cauta un printer la care poti reincarca cartusele. Daca vrei sa profiti de Black Friday, uite cateva sfaturi: http://www.supermamici.ro/black-friday-shopping-cu/
iar daca esti hotarat sa cumperi de la eMAG si intri pe eMAG de pe site-ul respectiv, m-ai ajuta cu un mic bonus :) bafta.