| FocusMood a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un laptop si nu stiu cum sa-l aleg. Vreau sa-mi cumpar unu care sa nu fie nici foarte scump (pana in 20 - 25 milioane) si sa-mi mearga si ceva jocuri pe el. Cam ce trebuie sa aiba pe el (procesor, placa video...)?

9 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Daca iti sugerez un desktop pc o sa te gandesti si la el?happy Daca iti iei laptop/notebook si vrei sa te joci pe el, vei avea o surpriza : se incalzeste groaznic, nu va avea o grafica deosebita, in 2500 iti faci un pc care bubuie happy, asta daca il faci din piese. la un laptop trebuie sa te uiti prima si prima data sa iti placa, in al doilea rand la procesor sa fie quad corea (i5-i7) frecventa sa fie cat ma imare, la placa video daca scrie ca este hd grafix inseamnca ca este destul de slaba, cauta o nVIDIA sau merge si hd 4600, capacitatea sa fie in bani, ramul, ecranul etc happy

| SonicAndrei a răspuns:

În primul rând laptopurile nu sunt pentru jocuri. Dacă te joci mult sistemul de răcire va ceda și se va supraîncălzi foarte rapid. Adică îți va sacada Pimball și se va bloca după 30 minute. Totuși, depinde de laptop.

Iată un laptop bun pentru jocuri:
http://www.altex.ro/......-windows-8

Are reducere 200 lei și are Windows 8. Iată încă unul :
http://www.altex.ro/......3-free-dos

Pe ambele laptopuri ar trebui să meargă jocuri gen GTA 4 pe High.

PS: Dacă ești în Cluj îți pot recomanda și de la Intend un calculator pentru jocuri. Dar îl iei pe bucăți și eviți adaosul comercial (evident, când îl faci din bucăți îți alegi tu cele mai bune componente).

| Bianca306 a răspuns:

Acer este super bun eu folosesc si sunt multumita de el

Răspuns utilizator avertizat
| CaptainPanda a răspuns:

Eu iti sugerez Lenovo ori Acer sunt foarte bune, de pret....nu stiu

| 5yr0Kk a răspuns:

Pai iti trebuie un procesor dual core preferabil Intel i3-i5...pe la 2-2.5 ghz
4GB de ram ddr 3 bineinteles
si un videocard dedicat nVIDIA sau ati
am vazut la cineva anul trecut un Samsung nu stiu sigur cum ii spune la 23 milioane cu procesor i3 de 2.13 ghz dar nu mai stiu daca era dual core sau nu...

| kim26 a răspuns:

Eu iti recomand Dell. nu am avut niciodata nicio problema cu el

| serverconfig a răspuns:

Salut. Arunca o privire si aici :
http://www.serverconfig.ro/......gb-4674488

| FocusMood explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri big grin