| sebby56 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un PS3 sau PC gaming..nu stiu ce alegere sa fac..care se merita mai mult? la pc dai dublu. daca e sa fie performant..si toate jocurile la high sau ultra..si toate jocurile le poti lua piratate.dar la ps3 poti lua jocurile de la prieteni..cunostinte.Ce as putea sa fac?

22 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Salut!
Si PS3-ul poti sa il modezi si sa iei chestii cracked de pe net.
E adevarat ca PS3 are controlul de tot ra**tul, dar pe el poti sa te joci, aproape toate jocurile la high quality, jocurile exact ca cele de pe PC. (in vremurile astea, orice joc de la o firma cunoscuta gen Rockstar/Ubisoft etc., aparut pe PC, trebuie sa apara si pe PS3 si XBOX)

Concluzia : Ia-ti consola.

| sebby56 explică (pentru Speed99):

Astea noi am inteles ca nu se mai modeaza..ca daca se puteau moda..iti dai seama ca nu mai stateam pe ganduri si imi luam ps3 big grin

| Axelx a răspuns (pentru sebby56):

Dar poţi lua unul gata modatwinking.

| Nickname1890 a răspuns:

Un ps3 poate fi modat astfel incat sa bagi pe el jocuri piratate.

MAi ai si varianta cu xbox 360, xbox one sau ps4 ce vor aparea in curand.

Depinde de tine si de bugetul tau. Un pc de calitate daca vrei sa duca fluent toate jocurile nou aparute pe high sau ultra fluent la 60fps nu te va costa dublu fata de un ps3 ci de vreo 5-6 ori mai mult undeva pe la 50-60 de milioane iar dupa 3-4 ani are nevoie de upgrade, deci alti bani bagati.

Consola intr-adevar este mult mai economica mai ales daca iei si jocurile piratate, dar eu personal nu suport sa ma joc cu acel gamepad, cel putin la shootere mi se pare groaznic. Deci prefer de 1000 de ori sa bag mai multi bani si sa ma joc pe PC. Acum depinde de alegerea si preferintele fiecaruia.

| sebby56 explică (pentru Nickname1890):

La ps3-urile noi..nu mai merge sa le modezi..decat sa te joci jocuri originale..ca daca era asa..nu mai stateam pe ganduri si imi luam ps3. bugetul maxim ar fi cam 2500 lei..si cred ca ar iesi ceva bun cu banii astia

| Nickname1890 a răspuns (pentru sebby56):

Ia-ti atunci un Xbox 360 care poate fi modat si gata mai ramai si cu bani.

Cu banii aia nu faci un PC decent care sa ruleze orice joc fluent pe high.

| sebby56 explică (pentru Nickname1890):

Cu 25 de mil? eu zic ca faci..si nu vreau orice joc fluent pe high.dar in mare..astea misto big grin nici xboxurile nu mai pot fi modatewinking

| Nickname1890 a răspuns (pentru sebby56):

Eu cred ca nu ai suficiente informatii legate de modare.

Cu 25 mil nu faci un pc care sa iti duca fluent battlefield 4 ce urmeaza sa apara pe high la 1920x1080 fluent la peste 50fps.

Numai o placa video cat de cat decenta costa 1000RON, iar placa aia la 1000ron nu duce crede-ma. Cauta benchmarkurile de pe net la diverse jocuri. Abia scot placile de 2000RON framerate de 50-60fps la cele mai pretentioase jocuri.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Nickname1890):

Poti sa-ti faci PC de 25mil dar s-ar putea sa fii dezamagit cand o sa vezi ca nu are nici jumatate din performantele la care te asteptai.

| sebby56 explică (pentru Nickname1890):

Ba chiar am..si stiu ca toate ps3-urile si xboxurile noi nu mai merg modate.

| YoChriss a răspuns:

Salut! Eu cred ca un PC pentru gaming este mai bun. Ai mai multe jocuri din care sa alegi, si-ti poti face unul cu 100$ (300 lei) daca te pricepi.

| sebby56 explică (pentru YoChriss):

Niste variante? eu as da maxim 25. dar sa mearga tot.

| YoChriss a răspuns (pentru sebby56):

Cel mai bine este sa nu cumperi unul de-a gata facut cum sunt cele de la magazinele specializate. Informeaza-te daca exista in orasul/judetul tau depozite de calculatoare, pentru ca chiar angajatii ti le ansambleaza. Uite ce a facut un baiat cu 390 lei (100 dolari): http://www.youtube.com/watch?v=dcBnEF0iSWE Nu trebuie sa dai zeci de milioane pe un calculator. Poti face unul bun daca te pricepi si din piese second hand.

| anonim_4396 a răspuns (pentru YoChriss):

Ce pc de gaming iti faci tu cu 300 de lei? Cu banii aia iei decat o jumatate de placa video.

| YoChriss a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut! Dai pe linkul care l-am pus in raspuns si vezi cum poti face asa calculator.

| Knife00 a răspuns (pentru YoChriss):

Decat sa-ti faci un pc cu piesele astea, mai bine nu iti faci. Cu 300 de lei abia gasesti o placa video slaba. Serios? Intel pentium, 2 gb ram rolling on the floor. Cum ziceam...mai bine nu ti-l faci decat cu piesele astea.winking

| Alecsx25 a răspuns:

Eu as alege PC GAMING. Mult mai folositor, ps 3 nea.

| Marianul a răspuns:

Daca vrei strict pentru Gaming, clar iti recomand PC. E mult mai practic si ai un mare avantaj cand vine vorba de bani. Plus ca un PC mai stai pe net, navighezi, salvezi poze, muzica, conectezi un telefon, un aparat... Eu iti recomand sa-ti faci tu configuratie si sa nu iti iei un calculator gata facut pentru ca obtii performante mult mai bune cu unul facut personal. Multa bafta!

| sebby56 explică (pentru Marianul):

Asa spuneam si eu. optez pentru PC..mersi mult big grin

| bossfaby a răspuns:

Cam tot ce poti face cu PC-ul poti face si cu PS3 (navigezi pe internet, te uiti la fileme chiar si blu-ray, conectezi un telefon) da este adevarat pe PC faci mai multe chesti dar te ajunge mai mult (chiar si la factura de curent) sau daca vrei un PC poti sa-ti cumperi un LAPTOP, eu am si tot 25 de mil. am dat pe el cu tot cu windows 8... tu alegi....eu as alege PS3

| sebby56 explică (pentru bossfaby):

Mi-am luat pc.l-am luat pe piese.40 am dat big grin

| MariusTfk a răspuns:

PC Gaming, e mult mai folositor.winking