| Jony123 a întrebat:

As vrea sa stiu cum e cu routerele wireless, am un pc desktop si cred ca voi lua si un laptop si am zis sa cumpar un router, din cate am auzit sunt niste setari de facut, conectezi routerul la net si din el conectez prin cablu unitatea iar prin wifi laptopul, ce vreau sa stiu eu este daca va scade viteza internetului pe pc (vreau sa conectez prin cablu unitatea) si daca voi avea probleme cu ip-ul dinamic, cu conectarea, setari mai avansate... etc. Vreau sa stiu dinainte ce ma asteapta... As vrea sa iau un TP-Link, am auzit cas foarte bune si simple de setat.

Răspuns Câştigător
| badgirl22 a răspuns:

Nu conteaza f mult ce router iei, important e sa vb cu firma de net sa-ti trimita pe cineva sa ti-l seteze. vei avea un ip static pe router care va da net la ambele calculatoare(sau mai multe, daca vrei). pentru fiecare calc vei avea cate un ip de retea si acelasi ip de internet la toate. viteza netului nu scade

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

LEgat de viteza, depinde de router. In rest, nu cred ca va fi prea greu de setat, indiferent de model.

| virusake a răspuns:

Cu siguranta nu o sa fie greu de setat mai ales daca vrei sa cumperi un TP-Link.

Daca nu doresti functii avansate, usb sau altele si doresti numai sa conectezi cele doua deviceuri la internet, acesta o sa fie mai mult decat satisfacator:
www.pcgarage.ro/routere-wireless/tp-link/tl-wr841nd/?use_voucher=VC1P6RSS
Il detin de jumatate de an si nu mi-a facut probleme pana acum. Semnalul prin doi pereti de beton este de 3/4 (unde la vechiul D-Link de abia era de 1/4) si s-a instalat cu un simplu wizard.

| itsoft a răspuns:

Eu zic sa o lasi balta cu ruteru e prea complicat. sau daca vrei sa iti cumperi un Ruter nu alege Trendnet, alege TpLink. Bafta

| Jony123 explică:

Multumesc pentru raspunsuri

| AngelOfNight a răspuns:

De asta am si eu si nu il am de mult. Pot sa iti zic din propia experienta ca daca ai net cu viteza mica atunci ei bine va fi... jalnic caci asa am avut si eu la inceput, mai ales ca eu cum sunt fana de jocuri online ii cam papam tot accesul la internet cand intra si tata pe pc. Totusi de cand am fibra optica nu mai am probleme de genul. Viteza se imparte foarte bine la ambii utilizatori happy desi as putea sa zic ca laptopul (deci Wi-Fi-ul) are prioritate mai mare iar prin cablu viteza e ceva mai mica dar nu notabil sau nu cu mult.
in legatura cu TP-link da sunt foarte bune si usor de setat (chiar si eu care nu maa pricep am reusit sa-l fac)