| chocolate156 a întrebat:

As vrea si eu sa-mi dati niste sfaturi.
Vreau sa-mi cumpar o camera foto, dar nu stiu care ar fi cea mai buna.
Vreau sa aflu si informatii despre cele pe care mi le recomandati si daca stiti sa-mi spuneti cumva si pretul acestora (sau aproximativ).

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Camerele foto sint de multe feluri compacte pentru amatori, bridge pentru amatori avansati si dslr-uri, mirrorless pentru profesionisti.
Preturile, de la 200 lei pina la 50.000 si mai mult.
Dupa felul cum intrebi, inteleg ca esti incepatoare si ar fi potrivit un compact. Se fac fotografii excelente SI cu acestea. Marcile, in ordinea descrescatoare a aprecierii utilizatorilor: Nikon, Canon, Sony, etc. Eu, nu m-am impacat deloc cu Fujifilm, il consider cel mai prost.
Sint magazine (Media Galaxi de exemplu) unde poti sa le faci o proba in magazin si vezi daca iti place ce iese.

| antineutrino a răspuns:

Depinde ce doreşti să faci cu ea şi de ce bani dispui.
Despre experienţa în fotografie presupun că nu e cazul să vorbim, din moment ce pui o asemenea întrebare.
Piaţa îţi oferă o gamă largă de produse, începând cu DSLR-uri profesionale Canon, Pentax şi Nikon şi terminând cu cele compacte, pentru amatori.
Iar preţurile sunt pe măsura performanţelor: de la 28000 lei un body Canon 1XD Mk2, 17000 lei pentru un body Canon 5DSR cu senzor full frame de 50Mpx, până la 300 de lei la compacte.