| DeaGle a întrebat:

As vrea si eu sa-mi imi cumpar o placa video mai mare dar trebuie sa tin seama de o anumita memorie, aceasta memorie este memoria ramilor?
Va rog astept raspuns.

3 răspunsuri:
| Fidec a răspuns:

Nu este adevarat ce spune hannibal, depinde ce slot ai u pentru placa video agp sau pci express, nu are nicio legatura cu sdram ddr1 s.s.a, daca ai pci expr.x16 merg placile ddr2 sau ddr3, daca ai agp merg placile simple, normale gen nVIDIA geforce fx5500winking

| Hannibal_3697 a răspuns:

Placa video are propria memorie RAM, mai mult, unele mai pot primi în plus de la memoria calculatorului. Ce ce trebuie să îți dai seama este tipul de memorie. Acestea sunt SDRAM, pentru PC-uri mai lente, dar nu cred ca mai folosești asa ceva, sau DDR, DDR2, DDR3. Cel mai sigur este să duci configurația calculatorului tău la un specialist, sau magazin de specialitate și ei îți pot recomanda ce tip poți folosi. Configurația calculatorului il poţi afla din System Properties, (click dreapta pe My Comuter si Proprties) sau poţi folosi programul Everest

| FrEeBoY a răspuns:

Memoria RAM nu conteaza dar procesorul da, ca sa ruleze placa la capacitate maxima iti trebuie un procesor f bun, depinde ce placa vrie sa.ti ei. pentru o placa de 512 sau 1Gb iti trebuie un procesor de 3.2 ca sa ruleze la maxim. sper ca te.am ajutat