| kaBooMx a întrebat:

As vrea si eu sa stiu cam ce placa video ( bunicica dar si ieftina) ar merge cu umatorul calculator:
procesor Intel r pentium 4 2. 66ghz,
2gb ram,
sursa 400w,
placa de baza (folosind programul aida32 imi spune : Atribute placa de baza
ID placa de baza 63-0100-001131-00101111-110205-P4M800+$P4M800-M7
Numele placii de baza Necunoscut

Atribute Front Side Bus
Tip bus Intel NetBurst
Latime Bus 64 bit
Ceas real 133 MHz (QDR)
Ceas efectiv 533 MHz
Largimea de banda 4266 MB/s

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti daca mai trebuie sa mai zic specificatii. Puteti sa-mi spune-ti orice placa video ( nu conteaza cat de slaba/buna e)

13 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Placa de baza e AGP sau PCi-express, cauta si spune-ne

| kaBooMx explică (pentru Me2):

Cum aflu asta? Imi pare rau dar sunt incepator.

| Me2 a răspuns (pentru kaBooMx):

Foloseste CPUZ, si uitate pe acolo, vezi ce scrie la motheboard

| kaBooMx explică (pentru Me2):

Daca placa mea video (actuala) e pci, si placa de baza e pci?

| Me2 a răspuns (pentru kaBooMx):

Ce placa video ai acum?

| kaBooMx explică (pentru Me2):

NVidia geforce fx 5200

| kaBooMx explică (pentru Me2):

NVIDIA geforce fx 5200

| Me2 a răspuns (pentru kaBooMx):

E agp, nu pcie, vezi, poate gasesti ceva la SH

| XtReMee a răspuns:

Pe ce interfata e placa de baza agp sau pci

| armygirl a răspuns:

Nu stiu chiar ce plasa dar tu ar trebui sa stii nu noi laughing

| DaRyUsSyK a răspuns:

DDR 3 ai?

| kaBooMx explică (pentru DaRyUsSyK):

La ram sau? Nu ma prea pricep. La ram am ddr1 sad

| faustxp a răspuns:

Daca ai calculator ddr1 din cate vad, cea mai buna placa care o poti cumpara de ddr1 este nvida geforce fx5500, aceasta placa are 256mb memorie si o fectventa de 400 parca..nu stiu sigur si este in jurul sumei de 150 lei aceasta placa