| comyne a întrebat:

Aseara mi-am inlocuit routerul cu unul Tenda si dupa instructiuni am intrat pe 192.168.0.1 si am completat username-ul si parola, toate cele patru casete, cu un nume si o parola aleatorie. Dupa cand am incercat sa vad daca merge, ma conecteaza la retea insa nu fuctioneaza internetul.
Am descoperit dupa ca nu trebuia sa folosesc niste date alese de mine si cand am accesat site-ul din nou voiam sa creez inca o data o retea insa nu imi mai apare la fel ci imi arata niste lucruri legate de cea actuala. Ce trebuie sa fac ca sa imi mearga internetul?
AJUTOR URGENT! DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reseteaza router-ul si configureaza-l corect, exact conform manualului primit cu el.
Daca nu te descurci, atunci apeleaza la un specialist de retele si routere, eventual chiar la provider-ul tau de internet.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i chemi pe ăia de la rcs sa i ti configureze routerul ca tu nu stii, esti praf, varză.

| RAY a răspuns:

Tenda este prost, tio spun din experienta

| mihai69 a răspuns:

Pornești router-ul și ții apăsat pe butonul „reset" cam vreo 15 secunde. Apoi o iei de la cap, urmând pașii corecți conform manualului de utilizare (sau folosind „wizzard-ul" inclus) pânp reușești. O să ai nevoie și de setările conexiunii PPoE oferite de provider-ul tău de internet.