| Pisoi98 a întrebat:

Asi putea sa instalez linux pe calculator dar fara sa sterg windows-ul?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

In momentul de fata rulez de pe sistemul de pe care scriu dual boot win 7 + ubuntu 12.04, fara probleme... de ce sa nu se poata? happy

3 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Sacrifica vreo 20 giga dintr-o partitie pe care sa-i stergi si sa-i lasi nepartitionati, descarca distributia de linux care te intereseaza ardeo pe un cd si la botare vei avea optiune sa instalezi sistemul de operare unul langa altul, vei avea astfel dual boot, iar la pornirea calculatorului iti va intra un ecran cu cele sisteme de operare oferindu-ti optiunea sa alegi pe care vrei sa intri.

| sltlp a răspuns (pentru Gas):

Ai tu dreptate, dar de cand cu kernelul 3.3 nu se mai poate asta, adica de cam 1 luna.

| Gas a răspuns (pentru sltlp):

In momentul de fata rulez de pe sistemul de pe care scriu dual boot win 7 + ubuntu 12.04, fara probleme... de ce sa nu se poata? happy

| CristianCRS a răspuns:

Da.Iar atunci cand aprinzi calculatorul o sa ai optiunea de a alege sistemul de operare pe care vrei sa il boot-ezi.