| Girly97 a întrebat:

Atac cibernetic! Cineva a încercat să se logheze în contul meu Microsoft și mi-am dat seama pentru că am primit un mesaj nesolicitat cu parola unică de logare. Nimeni din familie nu a făcut asta și mi-am schimbat de urgență parola în autobuz în drum spre muncă. Persoana nu a reușit să se logheze în contul meu Microsoft și momentan consider că cardul meu este în siguranță, mai ales datorită SMS Alert. Bănuiesc că în acest caz nu este nevoie de schimbarea acestuia.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Binenteles! Esti in siguranta deocamdata! Daca cineva a pus ochii pe tine va mai incerca! Deci ai mare grija la ce email-uri deschizi ca prin acel email deschis iti poate intra in telefon, pc sau ce dispozitiv folosesti tu si atunci nu mai ai ce face...
Deci NICIODATA sa nu deschizi un email care nu-l cunosti sau daca primesti vreo oferta prea buna sa fie adevarat, de oriunde, chiar si de la banca, nu accepta, nu accesa link-ul din acel email, sterge-l cat mai repede! Am trecut prin asta din pacate... Toate cele bune!

| Girly97 explică (pentru lpavel):

Acum ca am ajuns acasa de la serviciu am putut sa arunc o privire mai atenta la contul meu Microsoft la care foarte rar ma loghez si am descoperit ca de la inceputul lui noiembrie persoane din SUA si China au incercat sa se logheze in contul meu Microsoft folosind adresa mea de email veche de peste 10 ani si care probabil circula pe Internet insa niciunul nu a reusit din fericire pentru ca parola pe care o introduceau este incorecta. Ciudat ca nu am primit niciun mail legat de aceste logari din alte colturi ale lumii cand eu locuiesc in Romania! Daca nu ar fi fost acel SMS de azi dimineata...

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

O doamne!
Ce bine ca ai scapat!
Daca iti citea cineva discutiile tale personale si le facea publice pe darkweb?

Offf! lumea nu mai e sigura si azi nu mai e ca ieri...

| cristimihailov a răspuns:

Girly96 a scris gresit usernameul...

| haileewatson a răspuns:

Wow un grup de hackeri a incercat un atac cibernetic asupra lui Girly97!