| swampy a întrebat:

Ati vazut la placi video acolo la contabilitati si unde spune despre ele spune fregventa procesor si fregventa memorie fregventele alea trebuie sa le indeplinesc eu la placa de baza sau alea e puterea la placa video? va rog spuneti cat mia detaliat ca am facut mai multe forumuri si nu m-a lamurit nimeni

1 răspuns:
| Danιel a răspuns:

Procesorul cu memoria RAM lucreaza impreuna. CPU are 2 frecvente: una de calculat si cealalta de transportat. Placa video e independenta, isi are propria ei memorie de stocare a tuturor pixelilor intr-un interval de timp temporar si procesorul (GPU) care e liderul pixelilor (el trimite rezultatul final catre monitor si de asemenea prelucreaza informatia primita de la CPU). Nu-i asa ca o placa de baza functioneaza si fara placa video? E simplu de inteles cum functioneaza algoritmul.