| WhatABeautifulDay a întrebat:

Atunci cand bag in priza PC-ul, chiar daca e inca inchis, scoate un sunet foarte ascutit si se aude chiar din camera alaturata. Sunetul seamana ca sunetul auzit cand cineva foloseste un recipient de spray, doar ca ceva mai inalt/ascutit. Ce ar putea fi? Ar fi in regula sa incerc sa il deschid?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Verifica stecherul si mufa de curent, daca sunt bagate bine!

2. Verifica si ventilatoarele (sursa, cooler, carcasa) daca nu pornesc la conectarea la priza, inainte sa-l pornesti. Pentru asta trebuie sa demontezi capacul lateral din stanga carcasei tip turn (vertical) sau cel deasupra la carcasa desktop (orizontal).

2 răspunsuri:
| CodreanuC a răspuns:

Daca nu porneste sau daca se restarteza inainte sa intre in Windows verifica daca placutele de RAM sunt introduse corect

| Andrehixx a răspuns:

S-ar putea să fie de la mufa de la sursă, sau o fi un cablu deteriorat. Dacă nu te pricepi la calculatoare, mai bine îl duci la un service.