| 알리나 a întrebat:

Atunci cand calatoresti cu avionul sunt parasute in caz de un eventual accident? va rogggg trebuie sa stiu neaparatt...

Răspuns Câştigător
| Cata96 a răspuns:

Pai... da sunt.in manualul de instructiuni(sau nu stiu cum ii zice)ala care til da cand intri in avion iti arata cum sa le folosesti si unde le gasesti...cu avionul foarte rar se intamla accidenta asa ca stai linistita
fundita?:-s

13 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este nici o parasuta! Nu se folosesc la avioanele de calatori. Asa cum a zis si @BritneyFan, in caz de accident, nu se pot deschide usi sau geamuri ca se depresuriseaza avionul(depinde si la ce inaltime se afla), sau daca se prabuseste la decolare sau aterizare, nu mai ai timp sa faci nimic.Singurii care se pot salva din prabusiri sunt pilotii de avioane militare sau de alt fel decat de calatori, care au scaun ejectabil. N-ar fi murit presedinte de tara daca erau parasute.Sunt doar masti de oxigen in caz de depresurizare si veste de salvare in apa! In rest...esti in grija lui Dumnezeu!

| Floreenofficial a răspuns:

Si daca nu ti se deschid usa si geamul, cum sari?

| LoveMusic a răspuns:

Da,sunt.

| thealchemist a răspuns:

Nu. dar sunt veste de salvare, pentru cazul in care te prabusesti in apa si supravietuiesti.

| anad a răspuns:

Nu sunt! Motive: probabil la 90% din avioanele care se prabusesc (distrug) e instantaneu din cauza unor probleme tehnice ce apar la decolare sau aterizare si care duc la explozii. In astfel de cazuri nu mai ai timp sa "te dai" cu parasuta. Nu stii sa o folosesti corect, nu esti instruit pentru sarituri, poate esti la o altitudine foarte mare etc.

| GdX a răspuns:

Nu nu sunt parasute, in cazul unui accident cazi si mori, sau scapi, depinde, te-ai uitat prea mult la filme. Parasutele sunt folosite in armata si doar pentru cei ce vor senzatii tari. Motivul, daca ai deschide "usa" avionului de calatori la o inaltime de 10. 000 de metrii s-ar depresuriza si ar cadea imediat. Cei care folosesc parasute sar de la maxim 3 km, iar avioanele de linie zboara la 10 km inaltime.

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

Cum a spus si ohxtheox sunt destul de putine, nu trebuei sa iti cumperi una, sa ai bani la tine sa dai spaga ca te combini big grin

| medex3 a răspuns:

Bineinteles. Dar ar trebui sa iti cumperi una.sunt ft putine si o sa fie btaie pe ele. daca intelegi

| asdfghgiklgk a răspuns:

Da sunt. Sunt si veste de salvare si masti de oxigen si tot felul de alte chestii. Nu ar trebui sa te stresezi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar de cele mai multe ori si bolovani in ele, si de cele mai multe ori avioanele se prabusesc in ape, asa ca nu-ti face griji.winking
Chiar daca stii sa inoti, vor avea bolovanii grija sa te traga la fund in apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt parasute te duci... direct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt risc e daca deschizi usa te duci in motor si mori la instant