| nukeyly a întrebat:

AUTOMAT de SCARA pentru lumina sau releu temporizare scara, Hager schimbat cu un Schneider 15363, dar aceeasi problema persista: pe direct deci pe off(are off si auto cu minute 1-7-10) tine becurile aprinse, pe automat(daca desurubezi una din sigurante si o pui la loc) porneste becurile 1 data le tine 1 minut(setat) le opreste si apoi nici un intrerupator de pe scara nu le mai aprinde.
Pe scara sunt cateva becuri arse dar nu cred sa aiba legatura cu problema.
Pe scara 5 etaje sunt 10 intrerupatoare din care vreo 3 cap scara restul gen sonerie cu revenire. Tot a mers bine ani de zile pana azi. La asta nou s-au pus firele pe aceleasi pozitii s-au si schimbat intre ele L cu L3 dar nimic diferit. Solutii?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu merita sa te ocupi de instalatii vechi, care nu au nici documentatie (schema electrica + electronica completa), fiindca depanarea este aproape imposibila, de durata, si ca atare costisitoare.

Trebuie schimbate TOATE becurile + butoanele + automatul la o solutie mult mai eficace, moderna: senzori de miscare + becuri cu Led!
Printr-o asemenea modificare, consumul va scadea simtitor, nu trebuie cautate butoanele in intuneric, iar becurile se ard foarte rar.
Exista insa 2 conditii:
1. Becurile cu Led trebuie sa fie de minim 10W
2. Sensibilitatea trebuie astfel reglata incat sa sesizeze orice miscare mica, indiferent daca este spre /dinspre nivelul superior sau inferior! Temporizarea se regleaza la 1-3 minute, pentru a permite si celor varstnici circulatia asigurata culumina.

| nukeyly explică (pentru Bula):

Da asa le-am zis si eu, TOATE becurile + butoanele + automatul
Abia au schimabat automatul
(care cica a fost fffffff scump 100+ ron )
si cateva intrerupatoare din toate, care:
"nu trebuiau schimbate, ca daca se apasa atunci merg, stiu ei"

_la capitolu bec led ce poate intelege un mos de 70+ ca daca arde mai mult consuma mai putin nu-i poti convinge ei vor clasicul de 100w care coace duliile din plastic sub bolurile din sticla
_nu poate intelege la cpu-4x86-lor ca de ex un bec de 2w lasat continuu sa mearga
_0. 002x24hx30z=1.44 kw pe luna x 0.7 ron=1.008 ron pe luna consum pe pozitie "este imposibil" deci sa fim seriosi, la 1 leu pe luna nici nu mai merita efortul sa ridici mana pana la intrerupator, cosumul inutil de energie proprie te duce incet si sigur, mai aproape de ultima ta zi pe terra.

| Bula a răspuns (pentru nukeyly):

Daca s-au schimbat si butoanele, atunci e clar: acolo s-au incurcat conexiunile!
"Descurcarea" firelor si refacerea legaturilor la un asemenea sistem este complicat si pentru un electrician cu experienta, mai ales daca si firele sunt de acelasi culoare si sunt nenumerotate /nemarcate.

Problema se poate rezolva simplu: intai schimbat un bec la intrare cu unul Led de 10-12W si un senzor. Garantat, intr-o luna vor cere si schimbarea restului becurilor.

| mihai69 a răspuns:

Becuri cu senzor PIR la fiecare etaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Porneste becurilelaughing porneste ca favorite vorba lui anghel iordanescu tata puiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama un electrician autorizat sa le repare nu tu daca nu stii, ca faci naibii un scurt si lasi blocul in beznă. Administratorul sa cheme enelul si ăia sa remedieze defectiunea, vezi ca daca strici ceva esti bun de plată, nu te baga daca nu esti electrician autorizat, ca daca erai de meserie specialist nu intrebai pe TPU, le faceai in 2 ore mergeau brici, dar se vede ca te bagi unde nu te pricepi.

| Adrian5575 a răspuns:

Incearca totusi sa schimbi becurile, poate se rezolva. Daca sunt mai multe tipuri de intrerupatoare e mai greu de depistat cauza. Cu siguranta este un intrerupator care tine circuitul deschis pentru ca nu e montat corect sau e defect. Trebuie sa verifici toate intrerupatoarele.