| laSoledad a întrebat:

Aveam zilele astea memoria aproape plina pe telefon (si cardul la fel) si pana sa transfer unele documente ca sa fac loc in memorie, a trebuit intre timp sa fotografiez ceva. Dar pozele acelea nu le pot deschide si imi apare despre ele ca sunt crashed/inexistente. Tot asa, cand transferam pozele de pe telefon pe pc prin cablu de date, despre unele imi aparaea ca nu se pot deschide pentru ca sunt "fisiere corupte" sau inexistente. Intrebarea mea este: le-am pierdut de tot si pot sa-mi iau gandul de la ele sau exista modalitati prin care sa pot recupera imaginile de tip crashed / corrupt?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Imaginile corupte nu se mai pot folosi.
Ele apar din cauza ca nu mai este loc in memorie /pe card, se incepe scrierea lor, dar nu se termina normal, complet.
Muta-ti toate fisierele (pozele) importante pe calculator, dupa care sterge tot din memorie /de pe card, ce nu este important, sa eliberezi spatiu.
La nevoie, pune-ti un card mai mare in telefon.

| laSoledad explică (pentru Bula):

Aşa e, mulţumesc!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google face in mod obisnuit backup la fotografiile de pe Android.

| Iote a răspuns:

Pe alea corupte, le-ai pierdut de tot. La fel ca si pe alea pe care crezi tu ca le-ai facut. Nu ai avut nici un mesaj ca nu s-au salvat?

| laSoledad explică (pentru Iote):

Aşa e, nu m-a mai anunţat.