| Annddrreei a întrebat:

Avem un router comun, ca sa, mearga mai bine internetul, se poate conecta un cablu la acel router comun ca sa il atasez de un alt router mai aproape de mine? va merge mai bine internetul daca va trece prin cablu si 2 routere? exista aceasta posibilitate de conecatare? ce cablu mi ar trebui? aveti alta idee in afara de ce am zis ca sa rezolv situatia?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de un acces point.
Este un dispozitiv ca si routerul, dar este deja configurat din fabrica ca doar sa transmita semnalul mai departe.
Daca iei router, merge si prin acesta, dar este nevoie de niste configurari care ti-ar putea da batai de cap.

Acces pointuri: https://www.pcgarage.ro/......1000-mbps/
Gasesti si mai ieftine, dar au viteza mai mica: 10/100mbps.

Daca vrei totusi sa iei router, intrebi pe forumul respectiv cum se poate configura (transforma) un router in acces point.

| anonimg a răspuns:

Mai poti folosi si asa zisele range extender: https://www.emag.ro/acces-point-uri/sort-priceasc/c (vezi imaginea din descrierea primului aparat).

Răspuns utilizator avertizat