| SkenWell a întrebat:

Aveti idee daca in general Laptop-urile de Gaming dupa un timp performanta in jocuri scade? Adica nu va fi ca un desktop? https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Zicala "orice cal ajunge gloaba" este valabila pentru orice lucru de pe pamant. Totul se degradeaza cu sau fara folosinta. Pur si simplu se degradeaza. Mai mult, vor aparea jocuri pe care laptopul proiectat pentru asa ceva nu le va putea duce.
Bucura-te de orice vei lua, pentru ca nu va dura mai mult de 3-4 ani. Sa nu te gandesti ca iti vei lua laptop-ul pentru mai mult de 5 ani, ca te vei insela. Daca te va tine 5 ani (si cu reparatii) sa fii multumit. In doi ani se va slabi bateria si trebuie alta noua.

| SkenWell explică (pentru anonimg):

Pe mine ma intereseaza mai mult sa il il tin acasa si cand am liber cand plec sa pot sa il iau usor si sa pot sa ma joc in 60 fps si posibil sa randez...

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Am un HP din 2012, n-a avut nevoie de reparatii, si inca nu il simt batran (n-are decat un amarat de 3360M la 2. 8GHz).

Nu e pentru jocuri, are placa Quadro, dar SolidWorks 2017 merge MULT mai bine decat pe PC, unde am GTX 770 4GB sau dupa dorinta, RX 480 8GB.
Bateria tine inca cale de-un Titanic (3 ore), si inca un episod din serialul preferat dupa. (secretul: nu prea tin bateria in el, decat cand il vreau portabil).
Pentru ca anonimg are dreptate, in ziua de azi rar tin bateriile peste 2 ani, daca il freci toata ziua si bateria e in el.

Ca sa ii lungesti viata, fereste-l de praf si cumpara un cooler zdravan.
Modelele de gaming au nevoie de asa ceva.

Ideal ar fi sa iei o configuratie mai puternica decat ce ai nevoie la momentul actual, daca vrei sa o lungesti cu ea mai multa vreme.

Daca mai poti face rost de 400 RON,
uite-te la acesta:

https://www.pcgarage.ro/......dow-black/

In esenta e la fel, insa are GTX 1060 3GB.

In majoritatea jocurilor, 1060 3GB e peste 1050 Ti 4GB
(iar daca pe viitor o sa pui un SSD foarte rapid, texturile ce nu vor incapea in memoria RAM, vor fi incarcate pe SSD, deci nu pierzi foarte multa performanta. Sa le incarce pe un HDD ar fi groaznic, incetineste mult sistemul.)
https://www.youtube.com/watch?v=WqSV2cE4TT8

Daca nu dispui de nimic suplimentar, alegerea facuta de tine e tot ce poti lua mai bun in banii aceia, cel putin de la garaj.

| SkenWell explică (pentru NLS):

Ok inca o mica întrebaretongueot sa conectez laptop-ul la un Monitor Asus 144hz iar laptop-ul sa stea cu ecranul in jos si bateria sa o scot și sa o pun cand plec?

| NLS a răspuns (pentru SkenWell):

Poți, dar iti dai și tu seama ca n-o sa ai multe jocuri pe el care sa poată scoate atâtea fps-uri.

Vezi ce generație de HDMI ai la laptop, (în principiu ar trebui sa fie măcar 2.0) dacă îl iei acum și e model nou.

Cumpăra un cablu HDMI care suporta standardul 2.0!

Ecranul nu îl poți rabata din câte știu, fără sa între în stand-by.
Daca bateria e detașabilă, bineînțeles ca o poți scoate, o folosești doar când ai nevoie.

| NLS a răspuns:

Pentru acelasi joc, nu va scadea vizibil prea curand, DACA e bine intretinut si curatat de praf o data la 1, 5 ani.
Pe masura ce treci la jocuri mai noi, va scadea, datorita faptului ca tehnologia evolueaza repede, si procesoarele de laptop nu sunt atat de puternice decat cele pentru desktop.

Un desktop il poti curata singur de praf, nu trebuie sa scoti 80-100 lei din buzunar pentru asta.
Un desktop e mult mai bine aerisit (si laptopurile scumpe de gaming sunt, dar niciodata precum un PC).
Un PC iti permite lejer upgrade de componente, atunci cand de exemplu placa video nu mai face fata.
La laptop te uiti mahnit si incerci sa scapi de el pe olx cand vezi ca placa video nu mai duce acceptabil jocul din anul urmator.