| anonim_4396 a întrebat:

Azi am reinstalat windows 10 pe Lenovo V310-15ISK(4GB DDR4, I5, dedicata AMD). (Tin sa mentionez ca acum 5 luni cand am cumparat laptop-ul bios-ul era setat pe UEFI, dar cand am vrut sa instalez windows-ul nu am stiut sa-l fac sa boot-eze. Nu am stat sa ma chinui asa ca am dat pe Legacy si am reusit sa-l instalez.)Startup-ul dureaza mult(inainte in 30 secunde era pornit de la logo-ul Lenovo pana la lock screen, bagam parola si cam in 2 secunde aparea desktop-ul)iar acum dureaza 20 de secunde logo-ul, apoi black screen cam 50 de secunde, iar apoi apare lock screen, bag parola si dureaza inca 20 de secunde pana cand apare desktop-ul.In total cam 90 de secunde..Am dezactivat absolut tot ce am instalat(drivere, aplicatii) de la Startup si din Services(adica tot ce porneste odata cu pc-ul)si tot 90-100 secunde dureaza.La "Last bios time" imi arata cateodata 3-4 secunde iar cateodata 7-8.In rest pc-ul merge perfect, insa mi se pare ciudat sa porneasca mai greu (fiind azi instalat)decat inainte.

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

In primul rând reinstaleaza in UEFI.

| Gonzalo a răspuns (pentru gelu1970):

Am uitat sa scriu, in UEFI l-am instalat azi.

| gelu1970 a răspuns (pentru Gonzalo):

Ai optimizat sistemul?
Oricum, de la windows 10, cu noul update, să nu ai mari așteptări.