| X3RO a întrebat:

Azi am vazut ca nu mai am internet. Adica imi arata ca am full la liniute, dar imi apare acel triunghi galben cu semnul exclamarii. Cand vreau sa vad care e problema imi apare " THE DNS SERVER ISN'T RESPONDING". La router este un beculet care e rosu (ele de obicei sunt verzi) si langa acel beculet scrie LOS. Mentionez ca am si un telefon fix conectat la router, care acum nici el nu mai merge. Acum 2 zile am bagat un cablu pentru internet spre calculator. Poate sa fie de la asta?

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Daca ai cablul de iesire (cel care vine de la furnizor) bagat bine in router atunci contacteaza furnizorul pentru probleme. Faptul ca nu-ti merge telefonul este o dovada ca a ta conexiune nu mai functioneaza deloc.

Cand zice DNS not responding inseamna ca server-ul de nume (cel care face asocierea dintre numele site-urilor gen www.tpu.ro si adresa lor numerica) nu mai functioneaza. Dar poate fi si o problema mult mai mare de conexiune.

Pentru a testa daca e doar DNS-ul busit, sau pur si simplu toata conexiunea du-te in meniul de start (apasa ctrl-esc) scrie "cmd" - selecteaza command prompt, ceea ce iti va deschide o fereastra neagra cu un cursor

acolo scrii
ping 8.8.8.8
enter
si ar trebui sa inceapa sa-ti scrie ceva de genul

Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=45ms TTL=119

daca iti scrie "connection not found" "general failure" sau alt ceva de genul asta, adica un mesaj de eroare, inseamna ca ai conexiunea busita

daca iti scrie ce am zis mai sus inseamna ca ai conexiunea activa, dar serverul furnizorului tau de net nu functioneaza. In ambele cazuri trebuie sa-i contactezi, dar macar le poti spune ceva.

1 răspuns:
| GdX a răspuns:

Serverul DNS nu mai raspunde. Serverul DNS este la provider-ul de internet. Problema de net nu este la tine. Suna la cine iti da internetul