| DarKJoKeR a întrebat:

Azi mi-am luat si eu digi net mobil de la rds, modemul negru MF110.Si viteza e surprinzator de... mica.
Sunt din Bacau, si semnalul in apartament e abia de o liniuta, rareori 2. Iar atat viteza de upload cat si cea de download e cu "0,**". ajunsese si pe la 100 dar nu mai mult. Facusem un test pe un site, iar vitezele mi-au dat tot cu 0. E normal sa fie asa mica viteza? abia se incarca un filmulet pe youtube, ce sa mai zic de descarcat[descarc cu maxim 100 kb/s]...

14 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

@DarKJoKeR, modemul de la RDS merge "bine" doar daca este in acoperire 3G sau HSDPA cum folosesc ei, moment in care ar trebui sa ai teoretic viteze de pana la 7. 2 mbps. Problema este ca doar in orase ai astfel de acoperire, in rest (daca ai noroc chiar) o sa ai acoperire, dar doar EDGE sau GPRS nu mai stiu sigur ce protocol folosesc cei de la RDS, care are o viteza f mica.
Bottom line: Daca nu esti intr-un oras mare cu acoperire 3G o sa-ti mearga infect sau deloc. Asa o sa fie pana cand imbunatatesc ei reteaua.
@frumushika09, ti-e ti s-a limitat la 10 kB/s, pentru ca ai depasit traficul acordat de 2, 4, 6 etc GB cu viteza 3G. Dupa ce faci acel trafic, ti se limiteaza automat la 128 kbps adica o sa tragi cu viteze de maxim 12 kB/s. Incearca sa nu mai tragi lucruri foarte mari de pe net ca sa poti sa navighezi la viteze mari mai mult timp.
Numai bine, Shinwinking

Shin
| Shin a răspuns:

Daca ai modem de 7. 2 (scrie pe el), ai viteze de pana la 7. 2 mbps in acoperire 3G, pentru trafic de pana la 2 GB. Dupa ce termini cei 2 GB de transfer se limiteaza automat la un maxim de 256 kbps indiferent de acoperire.
Numai bine, Shinwinking
P. S. Si mie imi merge prost modemul de la RDS si eu stau in Bucuresti. Cel de la Orange merge super in schimb. Este vorba de reteaua proasta pe care o au momentan. Cred ca se va imbunatatii cu timpul.

Shin
| Shin a răspuns:

@DarKJoKeR, 1 mb = 1024 kB
deci daca ti-a mers cu 400 kB/s inseamna ca ai tras cu 3. 2 mbpswinking

Bandiwth-ul unui acces se masoara in mbps. Totusi, de obicei, download manager-ele masoara viteza de tragere in kB/s sau mB/s. De aceea, cand cineva iti spune ca ai o viteza contractuala de "sa zicem" 7. 2 mpbs, va trebui sa imparti la 8 (pentru ca un byte are 8 bits) ca sa afli viteza teoretica cu care vei trage.
Numai bine, Shinwinking

| DarKJoKeR explică:

@Shin
Culmea este ca sunt intr-un oras destul de mare. Iar in apartament la mine am semnal doar o liniuta, maxim 2.Semnalul de acoperire este HSDPA, dar totusi, nu ma asteptam ca vitezele sa fie atat de mici.Si inca o intrebare daca imi poti raspunde te rog.Si cei de la RDS au o limita de trafic?[Nici macar nu am gasit sa scrie in contract ce tip de net am, 365 kb, 3 mb sau 7. 2]

| DarKJoKeR explică:

@ Shin
Ms mult de informatii. Da, pe modem scrie 7. 2, dar ma gandesc ca nu cumva sa scrie asa pe toate.Si am vazut pe net ca la altii, in softul ala Join Air arata la un momentdat la download si 2, 3 mb/s.La mine azi e un pic mai mare, a atins si 400 KB/s. Dar NU Mb. Sper sa fie mai rapida pe parcurs ce isi inbunatatesc reteaua, sau poate nu am eu cea mai rapida viteza.Multumesc mult de ajutor inca o data

| DarKJoKeR explică:

@ Shin
intr-adevar 1 mb=1024 de kb

dar daca am zis ca mi-a mers cu 400 de kb asta nu inseamna 0. 4 mbps? din moment de 1 mb are 1024 de kb, 400 inseamna 0.4...cred.

corecteaza-ma daca gresesc.Nu de alta, dar sambata am concurs la TIC/Info si sigur vor fi intrebari de genullaughing

Thanks

| frumushika09 a răspuns:

Probabil ai descarcat prea mult de pe net! eu am net mobil de la vodafone si am descarcat jocul Sims3 si acum merge cu 10 kB/s... daca ti se pare 100 mult sa stii ca pentru mine e fff mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutic, am si eu o intrebare. am fost sa iau si eu un digi net mobile 7, 2. nu e cine stie ce dar pentru lucruri "usoare"gen e-mail. mess. ai sansa.hee heedar in rest no comm. happy dar am o intrebare?! spune ca dupa ce depasesc cei 3 gb rata de vitzea scade la nu stiu cat kb. dar pana cand ramane asa? dupa 1 luna o ia de la capat la cei 3 gb? sau. o tine mereu pe cei la "nu stiu cat kb"?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasati intrebarile astea happy, cum il instalez prieteni? tot Digi net mobil netgu 7, 2 este... astept, mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are softul pe el. join air cand il bagi in comp ar trebui sa porneasca direct

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba sunteti varza toti.Reteaua este in curs de dezvoltare.In aprilie in Bacau viteza este de maxim 64 respectv 384kbps. Dupa ce 5GB( nu 2 sau 3 ce au scris tampiti aiahee hee ) viteza se limiteaza la max. 128Kbps( nu cum a scris boul ala 256Kbps). Acum in noiembrie internetul in Bacau merge cu peste 384Kbps... Dar eu zic sa te abonezi la Fiberlink2 viteza de pana la 100Mbps.merge foarte bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da petru ca estifraier si te crezi in cuvantul lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah am si eu o intrebare am digi net mobil si nu stiu dc imi merge asa prost sa dowloandez adica intr-un timp merge bine si dupa ce dowloandez cateva filme gata iar merge prost sad stie careva ajtept rasp

| Cosma_Lexul_1994 a răspuns:

Buna si au am modem negru
idea e urmatoarea
da ai facut abonament de 15 lei/luna ai trafic 5gb download dc ai gatat cei 5gb pe luna viteza scade la 128 kp/secdowland eu normal am 1 uneori 2 maxim 3 cateodata nimica si am hsdpa inainte aveam umts dar descarc cu 250 kp/sec pty mai multe info viziteaza saitul www.rds-rcs.ro si ramura internet mobil succes