| xZeRoReSpEcT a întrebat:

Ba fratilor, am win 32bit vreau sa schimb pe 64 bit, nu booteaza (am stick) daca pun win 32bit merge daca vreau sa instalez 64 bit nu booteaza. O linie care palpaie, am schimbat stickul la fel. Cum sterg windowsul original pe care sunt sa il schimb?

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Trebuie sa ai sistemul hardware pe 64 de biți ca sa poți instala si Windows-ul pe 64 de biți. Cel de 64 nu e compatibil pe 32. In concluzie, vrei pe 64, ia-ți alt calculator

| xZeRoReSpEcT explică (pentru cristi202):

Am procesorul pe 64 bit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un stick cu Windows de 64-bit.
Daca nu ne zici versiunea, nu-ti putem da tutorial.
Ce placa de baza ai? Ai pus stick-ul pe USB 2.0 sau 3.0? Este Windows 7(nu merg porturile 3.0 in setup deci nu poti instala). Incerci sa bootezi in mod UEFI sau legacy?

| xZeRoReSpEcT explică (pentru anonim_4396):

Lam facut pe 64-bit win 7 ultimate un msi 1998-2005 usb 2.0 uefi

| DoctorWh0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza daca e uefi sau legacy. Atata timp ca are windows 8 + (cred) are fiserele efi in iso de la inceput. Daca are windows 7, atunci poate fi o leaca mai complicat.

| xZeRoReSpEcT explică (pentru DoctorWh0):

Am windows 7 uefi si am facut stickul cu rufus

| xZeRoReSpEcT explică:

Sau cum sterg win default

| anonim_4396 a răspuns (pentru xZeRoReSpEcT):

Ii formatezi partitia in care e instalat.
O poti face din setup, sau mai poti sa faci un stick cu o distributie linux precum Manjaro Xfce, intri in GParted, vezi care iti e partitia, dai click dreapta ->format

| xZeRoReSpEcT explică (pentru anonim_4396):

Nu ma lasa sa formatez partitia cu win in ea

| anonim_4396 a răspuns (pentru xZeRoReSpEcT):

Deoarece Windows nu trebuie sa ruleze in acel moment.
Intra in setup de pe un DvD sau ruleaza o distributie de Linux in modul live, asa vei putea sa formatezi.

| xZeRoReSpEcT explică (pentru anonim_4396):

Nu merge

| Ioan_Frincu_1992 a răspuns:

Descarci Imaginea (.iso) de windows 10 x64 de pe site-ul producatorului si un programel Rufus.
Introduci un stick, deschizi programul Rufus cum il deschizi el ar trebui sa aiba deja selecat sa poate boota pe Legacy sau pe uefi,
Selectezi imaginea si sticku si ii dai start
Dupa ce termina, intra in bios, in tabul/seciunea boot si Daca ai pe UEFI schimba pe Legacy ne uitam si daca butonul F2 pentru a alege device-ul pe care booteaza este pornit iar la stocare sa aiba AHCI si dam restart
In timpul asta introducem stickul si apasam f2 daca nu se intampla nimic dam restart, intram in bios in sectiunea boot si ne uitam daca citeste stickul daca il citeste il mutam sa poneasca primul si dam restart acum ar trebui sa booteze
Referitor ce fac cu cel versiunea veche de windows, dupa instalare versiunea veche va fi mutata intr-un folder denumit "Windows.old" acest lucru til va preciza si el
Spor

| xZeRoReSpEcT explică (pentru Ioan_Frincu_1992):

Am facut asta numa ca win 7