| anonim_4396 a întrebat:

Bai am un laptop Acer cu socket procesor rPGA988 procesorul actual este un celeron vreau sa-i pun un i5/i7 si am vazut pe okazii procesoare cu acelasi socket. Daca achizitionez unul de acolo cu acel socket pot sa-l pun pe laptop? Funda

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Nu ai cum teoretic, dar spune-ne mai multe detalii, placa de baza si modelul laptopului.
in al2lea rand, nu prea se merita sa bagi bani in laptopuri.

| manuel72 a răspuns:

Daca e un celeron, nu cred ca placa de baza ar suporta I5/I7.Dupa costul redus al laptopului iti dai seama ca e o conserva.

| Jipa95 a răspuns (pentru manuel72):

Conserva? Eu am cumparat laptop-ul cu configuratie de Romania, care este mai ieftin si uite ca am gasit si asta http://community.acer.com/......td-p/83389 :P

| ursey a răspuns:

Cauta un program ceva gen Aida64 sa-ti zica numele placi de baza si cauta la specificatiile producatorului ce tiputi de procesoare suporta ce FSB maxim are si ce FSB are i5/i7 ce ai vazut tu si atunci poti sa achizitionezi ce vrei in functie de cat suporta placa ta de baza