| publiculmaiubeste a întrebat:

Becurile cu vapori de sodiu pana la 100w merg si fara balast si igniter sau sunt neaparat necesare sau doar balastul este necesar? Mai exact un Philips SON 70w e27 cu balon extern ovoid cu înveliş intern alb, are igniter incorporat merge direct pus in priza ca o veioza?(da am incercat sa caut pe google dar nu am gasit)
P. s. Stiu ca hps-urile au nevoie de balast+igniter(care nu au auto), dar am inteles ca cele pana la 100w (ca si cel de 70) nu necesita igniter sau balast neaparat merge si fara este adevarat? Ca nu as dori sa ard/stric becul. happy

1 răspuns:
| CostelPopa a răspuns:

Te referi la becurile cu vapori de Natriu?