| Alinutzu990 a întrebat:

Am un laptop Acer aspire (nu știu ce model) care are 4/6 GB RAM și win XP e cică ar fi niste plăcute RAM sa-i pot "îmbunătăți memoria" și chipurile "sa meargă mai repede" e posibil? Ce ziceți? Sincer el merge destul de bine ok google merge ok fluid ce ziceți sa-l las așa? Mulțumesc mult seara frumoasa numai bine

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Dacă merege, lasă-l așa. Având XP pe el, ințelegem că DEJA e bătrân

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Ce model e procesorul?
Afli daca tastezi "dxdiag" in caseta de cautare, si apesi Enter pe pictograma ce apare (un fel de cerc albastru cu un X galben in mijloc).

Tot acolo afli cantitatea de RAM instalata.
Trebuie sa stim daca e vorba de 4GB, sau 6GB.

https://i.imgur.com/FYCnIlO.png

Cantitatea de RAM pe care o poti instala e limitata de placa de baza, si tare banuiesc ca e vorba despre un total de 8GB.

Insa laptopul tau nu cred ca are mai mult de 2 sloturi de memorie,
Adica ai putea instala doua placute de 4GB.

Daca merita sau nu, doar tu poti afla, si anume:
trebuie sa vezi daca in timp ce te joci sau rulezi cel mai complex program pe care il ai instalat pe laptop, consumul de RAM in Task Manager - Performance, depaseste 95%.

Daca e peste 95%, ajuta sa cresti cantitatea de RAM, altfel, nu-ti va aduce nimic.
Si cum spuneam, mai depinde de procesor.
Degaba ai 8GB RAM, daca ai un procesor super amarat cu 1 singur nucleu, si acela de 1, 5GHz.

In special in cazul cand ai 6GB si un procesor mai slab, ar ajuta mai mult sa cumperi un SSD, sa inlocuiesti HDD-ul.