| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

Bua ziua, detin o imprimanta Samsung M2675F careia i-am umplut cu grafit la un centru toner-ul. Dupa aproximativ jumatate de an a inceput sa scoata la paginile in format jpg sau la cele scanate textul iar pe fundalul lui ca si cand ar fi ingrosat acest text multe puncte negre, ca un fel de aureola a textului daca pot sa ii zic asa. Ce ar trebui facut? Este stricat tonner-ul? Cuptorul (daca pot sa ii zic asa) acela trebuie curatat? sau este defect si cuptorul si tonner-ul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa cureti intregul traseu al hartiei de toner, dupa care si cilindrul.
Daca murdarirea persista, trebuie verificat si tamburul cu pilitura magnetica (gatter).
In ultima instanta, pune un cartus nou.