| LeoNi20 a întrebat:

Bun, "cool laboratory liquid pro" o venit cu un burete https://imgur.com/a/DOH0rbh
https://imgur.com/a/cBJEC2Z
Sa frec cpu-ul cu el sau nu-i obligatoriu?
Vreau sa folosesc liquid metal doar pe cpu-ul de la un Predator PH317-52-72YW (pe gpu vreau sa folosesc mx-4).
Dau funda

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Suprafetele de contact de pe procesor si radiator ar trebui sa fie perfect curate
eu le curatam cu vata si alcool izopropilic
SI nu puneam degetele pe ele (ramane grasime)

asa ca da, curata pana e perfect curat, si foloseste chiar o scobitoare daca vechea pasta termoconductoare s-a intarit si s-a lipit,

insa atentie ce pise mici de 1/10 de mm rupi!

| LeoNi20 explică (pentru Bizon95):

Nu ai inteles intrebarea... in fine, n-am mai șmirgalit cpu-ul cu buretele ce l-am primit (metalul liquid s-a lipit de cpu fara sa-l șmirgalesc), temperatura a scazut la cpu de la maxim 97 grade la maxim 79 grade

| Bizon95 a răspuns (pentru LeoNi20):

Sunt putin beat la ora asta (azi e vineri 13 si eu aveam niste bere dosita)
asa ca
in primul si in primul rand: MA BUCUR CA TI-AI REZOLVAT PROBLEMA
... SINCER!

totusi, intrebarea era "Sa frec cpu-ul cu el sau nu-i obligatoriu?"
si eu te-am sfatuit sa faci exact asta: sa cureti

asa ca te rog mult, spune-mi ce nu am inteles
prefer sa pic de prost decat sa nu intelegwinking

| LeoNi20 explică (pentru Bizon95):

Nu-i un simplu burete... ii un fel de șmirgal, cred ca ii ca sa zgarii cpu-ul (ca sa se lipeasca metalul lichid de el)
La urma nu l-am mai folosit