| Ciprian221 a întrebat:

Bun, deci am o intrebare daca este vreunul dintre voi expert IT. Tin sa mentionez de la inceput ca daca cineva imi raspunde aici cu raspuns care ma poate ajuta voi fi foarte "recunoscator". De vreo 2 ani am o unitate zic eu bunicica. Nvidia gforce 630, 8 gb, 1terra hard-disk. Acum 2 ani fratele meu mai mare a facut o improvizatii de 2 mufe Jack. Una in unitate, iar cealalta in televizor. Stiu, suna prostesc, dar a facut asta fara stirea mea.
De atunci nu mai merge niciun fel de sunet. Placa audio nu stiu cum sa va explic modelul stiu doar ca este pe placa de baza si intra un fir galben in ea. Chiar acolo unde se conecteaza firul este o mica arsua neagra. Mi-am dat seama ca este arsa si eu. Vreau sa ma ajutati careva sa imi spuneti ce este de facut. De unde pot lua una externa si ce mai stiti voi. Tin sa mentionez ca am urmat 100 de tutoriale despre aflatul problemei. NIMIC.

5 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

O placa de sunet PCI sau una Usb. De preferabil PCI.

| ionut12iancu a răspuns:

Pai iti iei o placa de sunet externa si ai rezolvat problema, o fi arsa cea integrata!

| Bagu_Stefan_2002 a răspuns:

Nu sunt expert dar stiu cate ceva. Daca placa de sunet este integrata atunci trebuie sa schimbi si placa de baza si placa video, daca nu, schimba decat placa de sunet, nu sunt scumpe si le gasesti pe majoritatea magazinelor online (Emag/Cel.ro/PcGarage/EvoMag)Sper ca te-am ajutat.