| PcExprex a întrebat:

Bun deci am o plasmă care o folosesc pentru TV si pentru PC si nu se mai aprinde când îl bag in priză adică (nu se întâmplă nimic? nu face flamă, nu face scântei, nu face și nu se aude nimic. si nu știu care ar fi problema?) l-am conectact la mai multe prize și tot nu mergea in ziua de revelion mergea? dar după ce am închis PC-ul nu se mai aprindea ledul de la plasmă (plasma se numește "SAMUS" nu "SAMSUNG" o folosesc pentru PC că monitorul s-a ars si plasma are "VGA" doar că se aprindea ledul de la monitor când s-a ars dar nu arăta nimic pe ecran? si acum mi-am luat plasmă pentru TV si o folosesc si pentru PC doar că nu se mai aprinde ledul roșu de la plasmă. PC-ul merge dar nu merge plasma când o bag in priză nu transmite curent si doar e bună adică nu am avut nicio problemă cu ea? (dacă îmi spune-ți să mă duc la un service să știți că nu pot) Plus că plasma nu mai are garanție si nu mai am ce sa-i fac dacă îmi spune-ți sa îl deschid eu nu pot sa fac asta că na nu mă pricep doar părinți pot sa îl deschid dar le e silă (vreau să-mi spune-ți ce are adică cum sa întâmplat asta) ca nu pot sa-i fac nimic? vă da-ți seama ca eu nu pot sa-mi iau altă plasmă ca nu prea am bani nici ai mei nu-și permit să-mi ia altă plasmă? și să știți ca eu nu mai folosesc monitor cu tub, acum serios fraților? să nu aud cuvinte de genul (nu) nu mai folosesc dea-lea. vreau doar sa-mi spune-ți dacă pot sa-i fac ceva. si motivul despre cum sa întâmplat daca se poate

2 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Baga tv-ul in priza fara sa fie cuplat la PC, daca LED-ul de stand-by (de obicei rosu dar poate fi si albastru) nu se aprinde atunci sigur tv-ul este defect, cel mai probabil sursa de alimentare. Nu ai ce sa-i faci daca nu esti de meserie, mergi cu el la un atelier/service de reparat televizoare.

| simonicaa a răspuns:

Poate l-ai tinut mult in priza si s-a ars. Su cand ploua /furgera l-ai tinut in priza. Trebuie dusa la reparat