| AutumnDay a întrebat:

Abia am cumparat un aparat foto Nikon D3300 cu obiectivul AF-P 18-55mm VR. Am pus obiectivul, am incercat sa fac cateva fotografii. Facut prima fotografie, incercam sa o fac pe a doua, dar ecranul aparatului foto s-a blocat si nu isi revenea. Am inchis si redeschis aparatul foto. La redeschidere, ecranul apare negru, fara nicio iconita pe el. Negru-negru, ca si cand ar fi inchis.
Daca apas pe butonul care facefotografii, se aude acel sunet ca atunci cand faci o fotografie, insa nu se inregistreaza nimic pe card si ecranul ramane tot negru.
Am bagat acumulatorul la incarcat cel putin o ora, scos obiectiv, pus la loc, scos acumulator, pus la loc..nimic. Ecranul e tot negru.
Aveti idee ce i-as putea face?
Mentionez ca este primul DSLR pe care il am si nu am cunostinte decat extrem de minime, inaintea lui avand un aparat foto compact.
As aprecia orice raspuns. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E bun de trimis retur sau la service - depinde cum și când l-ai cumpărat.

5 răspunsuri:
| Dudumagureanu a răspuns:

Ai scos capacul de pe obiectiv? pe filmare merge? suna in privat 0751036216

| AutumnDay explică (pentru Dudumagureanu):

Da, am scos capacul de pe obiectiv. Nu merge nimic, tocmai pentru. ca ecranul e negru, ca si cand ar fi oprit.
Pe vizor apare Err si F--

| Dudumagureanu a răspuns (pentru AutumnDay):

Ok ai acolo un numar sunama

| Dudumagureanu a răspuns:

Daca ai alcool, sanitar adica spirt curata contactele de la obiectiv si aparat cu o carpa de bumbac,, sa nu fie udata doar putin, va functiona

| AutumnDay explică (pentru Dudumagureanu):

Era nou, nu ar trebui sa fie nevoie de o astfel de curatare. Nu ar avea cum sa fie murdare. Oricum, i-am dat retur. Defect din fabrica, probabil.