| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp mi-am instalat Windows 7 pe 32 biți as putea trece pe 64 biți fără reinstalez Windowsul sau trebuie sa aștept pana când Windows ul nu va mai "funcționa"?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Trecerea de la versiunea de x32(x86) biți la x64 biți a sistemului de operare se va realiza printr-o reinstalare! Nu se pot converti fișierele de sistem și driverele de pe x32 -> x64, sistemul/rădăcina sistemului este utilizată în permanență, ceea ce înseamnă că nu se pot suprascrie fișierele.
Va trebui să faci o instalare curată a sistemului.
Faci o copie(Backup) pe o unitate de stocare externă (fie stick, fie un alt HDD) la toate datele importante din PC și instalezi din nou Windows 7, dar de data aceasta pe x64 biți

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, nu îl poți schimba fără reinstalare. Iar Windows 7 e depășit.

| laurentiu80 a răspuns (pentru doctorandus):

Te inseli. windows 7 e ultima versiune, probabil te referi la XP

| antimulte a răspuns (pentru laurentiu80):

Se tavaleste windows 8, si 8.1 impreuna cu 10 pe jos de ras...

ONT Reinstalezi si gata, pune un windows pe 64 de biti. Nu e atat de greu sa reinstalezi un sistem de operare. Dar daca iti merge cu W7, treci la ceva mai nou... deja nici 7-le nu mai primeste suport din partea Microsoft de pe la jumatatea lunii ianuarie.

| laurentiu80 a răspuns (pentru antimulte):

Sorry, stiam ca au aparut si ale versiuni dupa 7 sad. Eu am ramas cu 10 ani in urma, am fost la un magazin it si am cerut un procesor q6600 nou, nu stiam ca nu se mai fabrica. Dntr-un motiv medical sunt cu 10 ani in urma, si acum sunt in perioada de aducere aminte.

| Ineys a răspuns:

Nu trebuie sa astepti nimic, pur si simplu instalezi o versiune de Windows pe 64 biti.

| AwGenetix a răspuns:

Fiecare zugrăvește când vrea. când e total jeg sau anual, cand vrea fiecare, nu?

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Fara sa reinstalezi Windows-ul nu poti sa treci de pe 32 pe 64 de biti! Nu e nevoie sa astepti pana cand simti ca nu mai functioneaza, poti sa il reinstalezi cand vrei tu.

Succes!