| HeyLyn a întrebat:

Acum o luna am facut o prostie si nu stiu cum sa o repar.Cand deschid mail-ul si link-urile celor de la statusul de Messenger,filele apar in Internet Explorer, la fel si pozele cu format GIF.
Ce trebuie sa fac ca filele sa fie deschise cu Google si pozele in Windows Photo Viewer? Mentionez ca am Windows 7.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Pentru ca să deschizi filele(care de fapt îs lik-uri de statusuri) cu google chrome trebuie să instalezi google chrome(nu îl recomand, dar e alegerea ta) și apoi să setezi google chrome ca browser implicit confirmând dialogul ce apare la deschidere cu da.
Pentru ca pozele în format.gif să nu ți se mai deschidă cu internet explorer, ai nevoie să instalezi un vizualizator de poze care să suporte acest tip de format, deoarece windows photo viwer nu suportă formatele de poze.gif.Dacă ai deja unul sau ți neaparat să dechizi gif-urile cu windows photo viwer dă un click dreapta pe poza în format. gif selectează proprieties și de acolo oppen winth de unde vei putea selecta ce aplicațiie să deschidă acest tip(deorece se va aplica tuturor acestor tipuri de fișiere). Salvezi setărie și cam atât.Succes

| IndiferentXD a răspuns:

Internet explorer ->tools ->internet option ->programs -> bifezi asta ''Internet Explorer should check to see whether it is the default browser''
-
Dai click dreapta pe o poza, Properties, selectezi General, click pe change si schimbi modul cum vrei tu!