| Eu_5933 a întrebat:

Buna!
Acum o saptamana mi-am reinstalat windowsul, dar am zi ca eu nu ma pricep foarte bine, asa ca am chemat pe cineva care se pricepe. Mi-a reintalat, iar dupa cand am incercat sa intru de la calculator pe internet, am observat ca nu pot intra pe mess... am mai incercat sa intru, dar nu mergea si pana la urma am mai instalat windowsul de inca 3 ori, dar orice fac nu reusesc sa intru pe net de la calculator.

Detalii:
am net, pe laptot intra perfect, deci nu e de la internet
am incercat sa intru paralel cu laptopul, sa vad daca nu sunt niste setari gresite, dar toate afirmatiile sunt bifate in acelasi fel
am sunat la cei de la care internet(upc) si am urmat exact pasii dati de ei, dar nu am reusit nimic

ce mai pot face? ma gandeam ca extrem ar i sa imi schimb cei de la care internet, dar nu stiu daca atunci cand imi vor instala internetul de la alta firma ei vor reusi sa faca astfel incat sa pot sa intru... si nu stiu nici cat e taxa de instalare

oricum... puteti sa imi dati niste sfaturi, ce sa mai fac? din pacate va trebui sa renunt la laptop si desi nu sunt foarte innebunita si internet si calculator, sunt obisnuita sa intru si sa navighez paginile:-s

5 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Cum esti racordat la net cu leptopul si cum cu pc? PRIN CE?

| DorelSudoru a răspuns:

Reinstaleaza messemgerul sau ia-ti o alta versiune mai verifica setarile cu ip-ul sper sa mearga

| hinaty♫ a răspuns:

Nu ai placa de baza instalata.
Iar daca ai router trebuie sa il instalezi cu ajutorul cd-ului. Logic:*
funda?

| TiMan a răspuns:

Nu fi asa sigur ca ai urmat pasii intocmai. Ca sa fii sigur, cheama pe cineva de la UPC.Si mie mi se intampla la fel cand reinstalez windosul si trebuie sa vina un om sa ia ip-ul, subinet mask-ul si inca ceva, nu ma pricep. Apoi, pana iti va da drumul la net, va mai dura inca o zi sau doua.
Deci ca sa fii sigur, cheama pe cineva (nu te costa nimic, intra in datoriile lor sa iti funtioneze bine netultongue)

| Eu_5933 explică:

@godz am mers la upc si le-am explicat problema, dar ei au spus ca nu vin, deoarece au mai mers la clienti, iar dupa acestia i-au dat in judecata

@foxi la upc am o chestie, un modem prin care se face legatura