| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Adresez o întrebare băieților sau persoanelor care se pricep mai bine cu laptop urile.
Am un laptop HP din aprilie. Am o mica problema la taste. Numai tastele 2, 0, 3 shift și săgeata spre stânga merg super greu. La modul ca atunci când apăs pe ele, apăsarea se face foarte greu de parca le tine ceva pe când tastele normale când le apăs, nu fac niciun sunet ciudat și e ca la ungerea ușoară. Astea cu probleme parca e ca și cum au ulei ranced pe dedesubt și când apăs pe ea abia se apasă.
Am scos câteva taste și gen le am șters, am șters cauciucul fiindcă tastele mele dedesubt au cum ar fi tasta și este acoperita cu un mic cauciuc alb și acela într-adevăr se aude ciudat de parca scârțâie atunci când îl apăs.
Am scos o tasta bună care nu are nimic, am pus o la loc și nu are nici o problema.
Acum ma gândesc de ce am treaba asta?
Oare sa fie ca uzez prea mult tastele astea?
Recent am șters laptopul cu un șervețel umed nu dinacela de bebeluși, este cu un produs specific care șterge orice fel de suprafață murdara. Și acum ma gândesc ca poate o fi de la el dar ar fi trebuit sa fie asa la mai multe taste. Nu numai acestea.
Aștept răspunsul vostru, ma gândesc ca poate exista o rezolvare ca să fac tastele sa aiba apăsarea normala și nu atât de grea.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Probabil ai vărsat ceva in zona aia. Tastele se pot scoate și locul îl poți curata cu un bețișor de urechi înmuiat în alcool tehnic.
Nu pune nimic altceva, nu ai nevoie de ulei, nu e mașină de cusut...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o parte care are nevoie de ulei sau vaselina, ar fi bine sa vezi un video la laptopul tau si sa cureti tastatura, sa incerci si sa uleiesti acolo tastele