| MireaCristian3004 a întrebat:

Am 2 calculatoare pe care as dori sa le conectez la internet la router-ul de la digi (acela mic, alb, cu 2 iesiri LAN, unde doar LAN1 furnizeaza internet, al doilea nestiind rolul lui pentru ca nu furnizeaza internet). Ma gandeam sa cumpar un switch, insa am inteles ca acesta face doar conexiune LAN si nu furnizeaza internet. Ma puteti ajuta?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ce model de router este? Cum sa fie port LAN daca nu furnizeaza nimic? Beculetele de stare zic ceva(daca exista)? Asta, ori e defect.

| MireaCristian3004 explică (pentru LPCTSTR):

Model: digi fiberhome, AN5506-02-FG
Exista beculete de stare, aceastea arata ca se face conexiune intre pc si router dar nu am internet pe acesta, stiu sigur ca placa de retea nu are nimic

| LPCTSTR a răspuns (pentru MireaCristian3004):

Mie-mi suna a problema de la router. I-ai contactat sa sesizezi defectul/ceri ajutor?

| MireaCristian3004 explică (pentru LPCTSTR):

Nu. Urmeaza sa o fac. Am dat un troubleshoot si imi spune ca conectiunea dintre router si internet este stricata pentru acel lan2.

| marinaru777 a răspuns:

Adaptor wifi pc scrii pe google, pot fi pe usb, pci
https://www.amazon.com/Wireless-USB-WiFi-Adapter-PC/dp/B07V4R3QHW

| MireaCristian3004 explică (pentru marinaru777):

Din pacate calculatoarele vor fi in alte camere unde am nevoie de viteze mari si doresc folosirea cablurilor ethernet.

| marinaru777 a răspuns (pentru MireaCristian3004):

Suna pentru service sa vina sa verifice, daca e defect il inlocuieste.