| LDCCristi a întrebat:

Buna am 2 pc-uri si vreau sa le conectez pe amandoua sa joc in Lan. Peste 2-3 ore tata va veni cu cablurile si switchu.

Cum fac? Trebuie sa mearga internetu in acelasi timp cu lanu?
Ca in placa de baza am doar o o mufa care e netu.

Si cand vreau sa joc cu fratimiu scot mufa de net si bag mufa lan merge?

Si cum configurez reteaua ce trebuie sa fac? Amandoua au windws xp 32 bit.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Simplu.Folosind un router, NU un swich, că ăla e altceva.Succes

| LDCCristi explică (pentru DeyCj):

Am bagat printr-un router de la Orange care nu mai era bun(Adica a inchis abonamentu) Daca iau o placa de retea pot sa bag lanu in ea si internetu in integrata si sa i dau si net lu fratimiu?

| DeyCj a răspuns (pentru LDCCristi):

Da, se poate partajând conexiunea de internet.Practic va funcționa ca un fel de server de DNS.Succes

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Amandoua pc uri le conectezi la acelasi router, incearca asa!

| EneCristian a răspuns:

AI router sau nu? Daca ai bagi cablul de la internet la router si de acolo bagi cablurile in spate la lan la pc-uri.